Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu!

Eğitim
Ozan Barış Erim
01 Şubat 2021, 21:50
Ozan Barış Erim
01 Şubat 2021, 21:50

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında üç hafta sonra bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrasında yaptığı basın toplantısında, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, köy okullarında 15 Şubat 2021’de eğitimin başlayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında üç hafta sonra bugün Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı yapıldı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Gündemdeki konulara ilişkin konuşan Erdoğan, “15 Şubat’ta köy okulların açılmasını kararlaştırdık. Olağan bir artış söz konusu olursa eğitime yeniden ara verilecektir. Özellikle söyleyeyim. 8 ve 12 sınıflar ile ilkokul ve özel okulların eğitim öğretimin 1 Mart’tan itibaren hazırlıklara başlanacak” diye konuştu.

“EMEKLİ MAAŞLARINI YÜKSELTTİK”

Koronavirüs salgını boyunca Türkiye’nin yardımseverliğini tüm dünyaya gösterdiğini belirten Erdoğan, “Salgın nedeniyle ekonomik küçülme kaçınılmaz oldu. Bu da işsizliğin artması demek. Salgın süresince Türkiye’nin direnci kırılmadığı gibi tam tersine önüne yeni fırsatlar çıktı. Türkiye, yardımseverliğini tüm dünyaya yeniden gösterdi. Aşı ve ilaç geliştirmeye kendini adayan bilim insanlarımızın tutkusu, öğretmenlerimizin çabaları tamamladı. Hafızalarınız tazelemek adına verdiğimiz desteklerin bazılarını söylemek istiyorum. 650 bin emeklimizi kapsayan en düşük emekli maaş ödemesini bin liradan 1500 liraya yükselttik.” dedi.

“ESNAF VE SANATKARLARIMIZIN YANINDA OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnaf ve sanatkarlara yapılan yardımın süreceğini ifade ederek “Ücretsiz izne çıkarılanlar için nakdi ücret desteği vermeye başladık. Sosyal koruma kapsamı kapsamında verilen hibe desteği rakamı, 49 milyar liraya geçti. Diğer SGK ve İŞKUR destekleriyle bu rakam 71 milyar liraya ulaştı. Geçtiğimiz yıl salgına rağmen 16 milyon turist sayısına ulaştık. İhracatçılara destekleme fonu kapsamında 2.4 milyon destek ödemesi yaptık. 2,5 milyon vergi mükellefini rahatlattık. Yeme içme, sinema tiyatro, konaklamada KDV oranını yüzde 1’e indirdik. Genel orana tabi esnaf hizmetlerinde KDV’yi yüzde 8’e düşürdük. Kıraathane, internet kafe, sineme salonu gibi işletmelerin vergi yükümlülüklerini erteledik. Taksi, dolmuş pazarcılar gibi esnaflarımızı doğrudan destek ödeme kapsamına aldık. Aynı şekilde lokantacılık, pansiyon gibi faaliyet yerlerini aynı kapsama dahil ettik. Ayrıca esnafımıza büyük şehirlerde 750, diğer şehirlerde 500 lira kira desteği yapıyoruz. 2019 yılı cirosu 3 milyon liranın altında olan işletmeler, eğer 2020 yılında yüzde 50 kaybı yaşadılarsa yaşadıkları kaybın yüzde 3’ü kadar hibe alabilirler. Bundan sonra da esnafımızın, sanatkarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz.” diye kaydetti.

“İHRACATTA HEDEFİ AŞTIK”

Öte yandan Erdoğan, Türk Lirası’nın değer kazanmaya devam ettiğini vurgulayarak, “Son yapılan analizler G20 ülkeleri içinde pozitif ivme ile kapatabilecek ülkelerin Çin ve Türkiye olduğunu gösteriyor. Amacımız yatırımların çoğalması, üretim kapasitemizin gelişmesidir. İhracat cephesinde de işler güzel gitti. Tüm sıkıntılara rağmen 169,5’luk bir ihracat rakamıyla kapatarak hedefi aştık. Mali disiplinin korunmasına özen göstererek, 2020 açığını %3,6 civarında tuttuk. Aynı anlayışla 2021 bütçe açığı hedefimizi de %3.5 olarak belirledik. Türk Lirası Dolar’a karşı %18, euro’ya karşı %16 düzeyinde değer kazanarak gelişmekte olan ülkeler arasında en iyi ivmeye sahip oldu. Vatandaşlarımız da tasarruflarında TL’ye döneme başladı. Son 3 aylık dönemde, gerçek kişiler 4 milyar dolara yakın döviz sattılar. Ülkemizin risk primi de düşüyor. Son 3 ayda, 16 milyar doların üzerinde portföy girişi gerçekleşti. Ekonomi de sorunlu alanlarını biliyoruz. Yüksek enflasyonun hem üretici hem de tüketicide oluşturduğu tahribatın farkındayız.” şeklinde konuştu.

“KOVİD-19’UN MUTASYONA UĞRAMASI İŞİMİZİ ZORLAŞTIRIYOR”

Mutasyona uğrayan koronavirüse de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgın tedbirlerinin gözden geçirildiğini bildirdi. Koronavirüsün mutasyona uğramasından dolayı işlerinin zorlaştığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı, “Bugünkü kabine toplantısında, salgın tedbirlerini yeniden gözlemledik. Sahadaki aşı uygulaması belirlenen önceliklerle sürüyor. Koronavirüsün mutasyona uğraması bizim de işimizi zorlaştırıyor. Salgınla mücadelede yerli aşı çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Mart’tan bu yana ekonomik ve sosyal hayat üzerindeki etkilerini de iyi biliyoruz. Bilim insanlarımızın görüşleri yanında milletimizi her kesiminden gelen seslere de kulak veriyoruz. Uzaktan eğitimin temeli olan internete erişimlerin sınırlılığı da dikkate alıyoruz”

KÖY OKULLARINDA EĞİTİM BAŞLIYOR

Ayrıca Erdoğan, açıklamasında yüz yüze eğitime de değindi. Köy okullarında yüz yüze eğitimin başlayacağının müjdesini veren Erdoğan, şöyle konuştu:

“15 Şubat’ta köy okulların açılmasını kararlaştırdık. Olağan bir artış söz konusu olursa eğitime yeniden ara verilecektir. Özellikle söyleyeyim. 8 ve 12 sınıflar ile ilkokul ve özel okulların eğitim-öğretimin 1 Mart’tan itibaren başlaması için hazırlıklara başlanacak. 1 Mart’tan itibaren il bazında eğitimin kademeli başlaması için çalışmalar yürütülecek. Vaka sayısının düşüşüne göre esnaflara yönelik kısıtlamalar için gerekli takvimin başlatılmasını hazırlıyoruz.”