Cumhurbaşkanı Erdoğan İran'da! Putin ve Reisi ile üçlü zirveye katılacak

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Temmuz 2022, 02:14
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Temmuz 2022, 02:14

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18-19 Temmuz 2022’de İran’da gerçekleşecek olan, Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Yedinci Toplantısı için özel uçak “TUR” ile İran’a gitti. Erdoğan, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin davetine icabetle resmi ziyarette bulunmak ve İran’daki resmi temaslarını gerçekleştirmek üzere 18-19 Temmuz’da İran’ın başkenti Tahran’da bulunacak. Erdoğan’ın ziyareti kapsamında ayrıca, 19 Temmuz’da ise Putin’in de katılacağı üçlü zirve gerçekleşecek.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran ile ikili ve bölgesel konuları görüşmek üzere 18 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla İran’ın başkenti Tahran’a gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahran Mehrabad Uluslararası Havalimanı’nda, İran Petrol Bakanı Cevad Uci, İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Protokol Genel Müdürü Reza Naghipour, İran’ın Ankara Büyükelçisi Mohammad Farazmand, Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Derya Örs ve eşi Lale Örs ile büyükelçilik personeli tarafından karşılandı.

TÜRKİYE-RUSYA-İRAN ÜÇLÜ ZİRVESİ

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile üçlü zirvede buluşacak. 19 Temmuz 2022’de Tahran’da bir araya gelecek olan liderler, Suriye konusunu da ele alacak. Öte yandan, ikili görüşme çerçevesinde Erdoğan ve Putin, Rusya’nın 24 Şubat itibarıyla Ukrayna’da başlattığı savaş kapsamındaki konuları ele alacak. Bu bağlamda, Türkiye, Rusya ve İran arasında 19 Temmuz 2022’de üçlü zirve yapılacak.

ERDOĞAN, PUTİN İLE TAHRAN’DA UKRAYNA TAHIL KORİDORUNU GÖRÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Temmuz’da gerçekleşen telefon görüşmesinde Putin ile Ukrayna-Rusya Savaşını, Karadeniz’den dünya kamuoyuna sevkiyat yapılması için açılacak tahıl koridoru ve Rusya’nın başlattığı savaşla ile neden olduğu küresel gıda sorununu görüşmüştü.

Diğer taraftan, Ukrayna tahılının dünya pazarına açılması için başlatılan tahıl koridoru girişimi için İstanbul’da 13 Temmuz 2022 tarihinde Ukrayna, Türkiye, Birleşmiş Milletler ve Rusya’nın katılımıyla görüşme yapılmıştı. Türkiye, sürecin başından beri tahıl koridoru için garantör ülke olacağını açıklamıştı bu kapsamda koridorun bir an evvel açılması için çalışmalar devam ediyor.