Cumhurbaşkanı Erdoğan 4 gün süren ABD ziyaretini tamamladı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Eylül 2021, 12:26
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Eylül 2021, 12:26

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 76’ıncı Genel Kurulu’na katılmak üzere gittiği New York’tan “TC-TRK” uçağı ile İstanbul’a döndü.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 gün süren ABD ziyaretini tamamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler 76’ıncı Genel Kurulu’na katılmak üzere gittiği ABD’den dün gece saatlerinde ayrıldı. Erdoğan’ı, John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’nda (JFK) Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ve diğer yetkililer uğurladı.

ABD’den ayrılan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da “TC-TRK” uçağı ile İstanbul’a döndü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'den ayrıldı - Yeni Soluk

ERDOĞAN, BM GENEL KURULU’NDA TÜRKİYE’NİN KIRIM’IN İŞGALİNİ TANIMADIĞINI DİLE GETİRDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin New York kentinde düzenlenen 76. BM Genel Kurulu’nda 21 Eylül 2021’de dünya ülkelerine seslendi. Erdoğan konuşmasında, Kırım’ın işgalini tanımadıklarını ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan desteğini yineledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta, 22 Eylül 2021’de Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile bir araya geldi. Yeni Türkevi’nde basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 50 dakika sürdü. Görüşmede taraflar işgal altında bulunan Kırım’daki insan hakları durumu ve Rusya tarafından yasa dışı alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsakların serbest bırakılması konusunda Türkiye’nin sağlayabileceği destek konularını ele aldı. Bunun dışında, görüşmede özellikle Kırım Tatarları için konut inşaatı projesi olmak üzere ortak projelerin uygulanma hızı konuşuldu.