Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Zelenskıy ve Putin ile tahıl koridoru mesaisi

Ekonomi
Ömer Kaya
11 Temmuz 2022, 20:43
Ömer Kaya
11 Temmuz 2022, 20:43

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün gerçekleşen telefon görüşmesinde Ukrayna limanlarının önündeki engellerin kaldırılmasının ve tahıl ihracatının yeniden başlatılmasının önemini görüştü ve açılacak olan tahıl koridoruna ilişkin ayrıntıları istişare etti. Cumhurbaşkanı Zelenskıy’ın sosyal medya hesabından konuyla ilgili, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştük. Rus saldırganlığının yeni sivil kurbanları için başsağlığı diledi. Türkiye’nin desteğini takdir ediyoruz. Ukrayna limanlarının önündeki engellerin kaldırılmasının ve tahıl ihracatının yeniden başlatılmasının önemi tartışıldı. Ayrıca Rusya’nın geçici olarak işgal edilmiş topraklardan tahılımızı almasını da engellemeliyiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İletişim Başkanlığından görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, Ukrayna-Rusya savaşı ve Karadeniz’de tahıl ihracı için güvenli koridorlar oluşturulmasına dair hususların ele alındığı aktarıldı. Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, en büyük temennilerinin Ukrayna’ya barışın gelmesi olduğunu vurgulayarak, Ukrayna’nın tahıl ürünlerinin dünya pazarına ulaştırılması için Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan plana dair çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy’ın sosyal medya hesabından konuyla ilgili, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştük. Rus saldırganlığının yeni sivil kurbanları için başsağlığı diledi. Türkiye’nin desteğini takdir ediyoruz. Ukrayna limanlarının önündeki engellerin kaldırılmasının ve tahıl ihracatının yeniden başlatılmasının önemi tartışıldı. Ayrıca Rusya’nın geçici olarak işgal edilmiş topraklardan tahılımızı almasını da engellemeliyiz” ifadelerini kullandı. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskıy’ı Kırım Tatar Türkçesinde yayımladığı Kurban Bayramı tebriği nedeniyle teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öte yandan bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de telefonda görüştü. Görüşmede, Suriye’deki durumun yanı sıra Ukrayna-Rusya savaşı ve Karadeniz’de tahıl koridorunun oluşturulması konuşuldu.

RUSYA UKRAYNA’YA BAŞLATTIĞI SAVAŞI SÜRDÜRÜYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.