Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan G20'de yoğun diplomasi trafiği: Ülke liderleriyle ikili görüşme

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Kasım 2021, 22:18
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Kasım 2021, 22:18

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya’nın başkenti Roma’da yapılan G20 Liderler Zirvesi boyunca yoğun diplomasi trafiği yürüttü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, çok sayıda ülkenin liderleriyle ikili görüşme gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya’nın başkenti Roma’da 30-31 Ekim 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi boyunca ABD, Fransa, Endonezya, Almanya, İtalya ve Hollanda ile AB liderleriyle ayrı ayrı görüşme gerçekleştirdi. Liderler Zirvesi’nin ilk gününde aile fotoğrafı çekimine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra “Küresel Ekonomi ve Küresel Sağlık” temalı özel oturumda yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, oturum öncesinde ABD Başkanı Joe Biden, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonia Guterres ile bir süre ayaküstü sohbet etti. AA’nın bugün aktardığı habere göre Erdoğan oturumun ardından da ikili görüşmelere başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile bir araya geldi. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da yer aldığı görüşme, 30 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Leyen’i kabulünün ardından İtalya Başbakanı Mario Draghi’yi kabul etti.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte’yi de kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarım saat süren görüşmenin ardından Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo ile bir araya geldi.

ERDOĞAN-BİDEN GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin ikinci gününde ise ikili temaslarına ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya gelerek başladı. Görüşme, 1 saat 10 dakika sürdü.
Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın görüşmesinde, iki ülke ilişkilerini güçlendirmek ve geliştirmek için müşterek irade beyanında bulunuldu ve bu doğrultuda ortak mekanizma kurulması konusunda mutabık kalındı. Pozitif bir atmosferde gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı.
İki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması yönündeki ortak perspektif doğrultusunda karşılıklı atılacak adımların müzakere edildiği görüşmede, NATO ittifakı ve stratejik ortaklık zeminine vurgu yapıldı. Görüşmede, iklim değişikliği konusunda karşılıklı atılan adımlardan duyulan memnuniyet de dile getirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden görüştü

G20 Liderler Zirvesi kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 50 dakika süren görüşmenin ardından AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bir araya geldi

ERDOĞAN, MERKEL’İ KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamındaki son görüşmesini Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptı. İkili görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı ve Roma’daki G20 Liderler Zirvesi temaslarını tamamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel'i kabul etti