Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu'nda Kırım'ın işgalini tanımadığını yineledi

Güncel
Ozan Barış Erim
21 Eylül 2021, 23:02
Ozan Barış Erim
21 Eylül 2021, 23:02

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin New York kentinde düzenlenen BM Genel Kurulu’nda konuşma yaptı. Erdoğan konuşmasında, Kırım’ın işgalini tanımadıklarını ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan desteğini yineledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul Salonu’nda BM’nin 76’ncı Genel Kurulu görüşmelerinde katılımcılara hitap etti. Erdoğan, 2 yıl sonra tekrar Genel Kurul’da bulunmaktan ve burada hitap etmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, geride bırakılan yaklaşık 2 yılda tüm insanlığın sancılı günler geçirdiğini belirtti. Ayrıca Erdoğan, Kırım’ın işgalini tanımadıklarını belirterek, “İlhakını tanımadığımız Kırım dahil, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin korunmasına önem veriyoruz.” dedi.

“KORONAVİRÜSÜN OLUMSUZ ETKİLERİ SÜRÜYOR”

Birleşmiş Milletler 76’ncı Genel Kurulu’nun koronavirüsün olumsuz etkilerinin devam ettiğine dikkat çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

“Burada vereceğimiz dayanışma ve iş birliği mesajlarının, salgınla mücadeleyi desteklemenin yanı sıra, zor günler yaşayan milyarlarca insanın umutlarını artıracağına da inanıyorum. Genel Kurulumuzun, uluslararası toplumun meselelerinde çözümüne daha etkin katkı sağlaması için güçlendirilmesi gerekiyor. Bu doğrultuda verimli çalışmalar yapan 75’inci Genel Kurul Başkanı Sayın Volkan Bozkır’a şükranlarımı sunuyorum. 76’ncı Genel Kurul Başkanlığını üstlenen Sayın Abdullah Şehid’in devraldığı bayrağı çok daha yukarılara taşıyacağına inanıyorum. Türkiye olarak, Genel Kurul’un faaliyetlerini en verimli şekilde icra etmesi için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeyi sürdüreceğiz. Bu vesileyle, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği görevini bir kez daha üstlenen Sayın Guterres’i tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.”

KIRIM’IN İŞGALİNİ TANIMADIKLARINI YİNELEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin korunmasına önem verdiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Azerbaycan, meşru müdafaa hakkını kullanarak, Güvenlik Konseyi’nin yıllardır uygulanmayan kararlarına konu olan öz topraklarındaki işgali sona erdirmiştir. Bu gelişme, bölgede, kalıcı barış adına yeni fırsat pencerelerinin açılmasına da imkan sağlamıştır. Tarafların atacağı her olumlu adımı desteklemek kararındayız. İlhakını tanımadığımız Kırım dahil, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin korunmasına önem veriyoruz.”

“UYGUR TÜRKLERİNİN HAKLARININ KORUNMASI GEREKİYOR”

Konuşmasında Uygur Türklerinin haklarının korunması gerektiğini belirten Erdoğan, Çin’in toprak bütünlüğü perspektifinde Müslüman Uygur Türklerinin temel haklarının korunması hususunda daha çok çaba gösterilmesi gerektiğine inandıklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Keşmir’de 74 yıldır süregelen sorunun, taraflar arasında diyalog yoluyla ve ilgili BM kararları çerçevesinde çözülmesinden yana olan tavırların sürdüğünü söyledi.