Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Zirvesi'nde konuşacak

Güncel
Ömer Cihad Kaya
21 Eylül 2021, 11:06
Ömer Cihad Kaya
21 Eylül 2021, 11:06

Bir süredir Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Birleşmiş Milletler’in 76’ncı Genel Kurulu genel görüşmelerine katılacak. Erdoğan, zirvede konuşma gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu nedeniyle ABD’de bulunuyor. Erdoğan’ın BM Zirvesi’nde dünyaya seslenmesi bekleniyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında New York’ta bu yıl 76’ncısı düzenlenecek ve bugün başlayacak BM Zirvesi’ne, 100’den fazla devlet ve hükümet başkanı ile dışişleri bakanı ve delege katılacak, liderlerin bazıları ise şahsen katılamayacağı BM zirvesine video mesaj gönderecek.

“COVID-19 Salgınının Atlatılması, Sürdürülebilirliğin Yeniden İnşası, Gezegenin İhtiyaçlarına Cevap Verilmesi, İnsanların Haklarına Saygı ve Birleşmiş Milletler’in Yeniden Canlandırılması İçin Dayanıklılığın Umut Yoluyla Tesisi” temalı 76’ncı Genel Kurul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşma gerçekleştirmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Zirvesinde dünyaya seslenecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Zirvesi’nde konuşacak

MÜLTECİ SORUNU GÜNDEME ALINACAK MI?

76.’sı düzenlenen BM’ler zirvesinde bu günün muhtemel konularından bir tanesi de, işgal altındaki bölgelerden yaşanılan göçler olması bekleniyor. BM’lerde mülteci sorununa çözüm önerileri sunması, yaşanılan mağduriyetlerin giderilmesi adına dünya liderlerinden açıklamalar bekleniyor.