Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk'ta: 2022 yılının ilk yurt dışı ziyareti

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ocak 2022, 15:54
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ocak 2022, 15:54

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın davetlisi olarak bugün Arnavutluk’a ziyaret gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yaptırdığı 522 konutu içeren ve yaklaşık 42 milyon Euro’ya mal olan evlerin teslim edildiği “Türkiye-Arnavutluk Deprem Konutları Anahtar Teslim Töreni”ne katıldı. Erdoğan, başkent Tiran’da TİKA tarafından restore edilen Ethem Bey Camii’nin açılışını gerçekleştirecek ve Arnavutluk Meclisi’ne hitap edecek.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılının ilk yurt dışı ziyaretini Arnavutluk’a düzenledi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının yaptığı açıklamaya göre, ziyaret kapsamındaki görüşmelerde, stratejik ortaklık seviyesindeki Türkiye-Arnavutluk ilişkileri tüm boyutlarıyla ele alınacağı belirtildi. Öte yandan iki ülkenin iş birliğinin derinleştirilmesi için atılabilecek adımların değerlendirileceği, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir alışverişinde bulunulacağı bildirildi.

TÜRKİYE’DEN ARNAVUTLUK’A 522 KONUT

Türkiye Cumhurbaşkanının söz konusu ziyareti öncesi Arnavutluk’un başkenti Tiran’daki caddelerin Türk ve Arnavutluk bayraklarıyla donatıldığı görüldü. Erdoğan’ın ziyareti kapsamında; Arnavutluk’ta 2019’da meydana gelen deprem felaketinde evlerini kaybeden aileler için Türkiye’nin Laç şehrinde inşa ettiği konutların teslim töreni gerçekleştirildi. Törende, toplam 522 konutu içeren, yaklaşık 42 milyon avroya mal olan evler teslim edildi. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın davetlisi olarak resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Arnavutluk’un başkenti Tiran’da katıldığı törende konuşan Erdoğan şunları kaydetti:

“ARNAVUTLUK’UN SEVİNCİ SEVİNCİMİZ, SIKINTISI SIKINTIMIZ”

“Bu anlamlı tören vesilesiyle sizlerle beraber olmaktan büyük bahtiyarlık duyuyorum. Arnavutluk’un sevinci sevincimiz, sıkıntısı da bizim sıkıntımızdır. Sizlerin huzur ve esenliğini kendimizinkinden ayırt etmiyoruz. Aynı acıları daha önce pek çok kez yaşamış bir ülkenin insanları olarak yaşanan iki deprem bizi de üzmüştür.

“ARAMIZDAKİ DAYANIŞMANIN EN GÜÇLÜ GÖSTERGESİ”

Kardeşler kardeşlerinin imdadına zor zamanlarda yetişirler. Büyükelçiliğimiz, AFAD’ımız, TİKA’mız, Sağlık Bakanlığı’mız vasıtasıyla gereken tüm yardımları Arnavutluk’a ulaştırdık.
Depremden sonra bölgeye yardıma koşan ilk ülkenin Türkiye olması aramızdaki dayanışmanın en güçlü göstergesidir.

TÜRKİYE, 522 KONUTU ARNAVUTLUK’A TESLİM ETTİ

Toplam 522 konutu içeren ve yaklaşık 42 milyon Euro’ya mâl olan bu evlere sizlere teslim ediyorum. Teslim ettiğimiz konutların Arnavutluk’a ve hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum. Bu süreçte Türkiye olarak bizde sel ve deprem felaketleri yaşasakta Arnavutluk’a ve size olan sözümü hayata geçirdik.

“DARA DÜŞEN TÜM KOMŞULARIMIZIN İMDADINA KOŞTUK”

Arnavutluk ile hem ortak tarihi hem de ortak medeniyeti paylaşıyoruz. İyi ve kötü gününde kardeşinin yanında olmak bizim medeniyet değerlerimizin en önemlilerindendir. Koronavirüs salgınında büyük büyük devletler kendi içine kapanırken, sınırları dışındaki drama gözlerini kaparken biz hiçbir ayrım yapmadan dara düşen tüm komşularımızın imdadına koştuk.
Bir kez daha depremde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Ölenleri geri getiremeyiz ama geride kalanların hayatlarını kolaylaştıracak adımlar atmak bizim elimizde.
Deprem konutlarının Laç şehri sakinlerine hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu konutlarda aileleriniz ve tüm sevdiklerinizle bir ömür boyu sağlık ve huzur içinde oturmanızı diliyorum. Çevre Bakanlığımız ve TOKİ başta olmak üzere tüm kurumlarımızı tebrik ediyorum.”

OSMANLI YADİGARI ETHEM BEY CAMİİ İBADETE AÇILACAK

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan Tiran’da TİKA tarafından restore edilen Ethem Bey Camii’nin açılışını gerçekleştirecek ve Arnavutluk Meclisi’ne hitap edecek.