Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya Diplomasi Forumu'nda liderlerle buluşuyor

Güncel
Ömer Kaya
12 Mart 2022, 14:07
Ömer Kaya
12 Mart 2022, 14:07

Dünya ülkelerinin devlet başkanları, dışişleri bakanları ve yetkililerini bir araya getiren İkinci Antalya Diplomasi Forumu, 11 Mart 2022 tarihinde başladı. Üç gün sürecek olan forumun, bu yılki başlığı, “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak” şeklinde belirlendi. Foruma, 17 devlet ve hükumet başkanı, 80 bakan ve 39 uluslararası örgüt temsilcisi katılımıyla toplamda 75 ülkeden temsilci katıldı. Antalya Diplomasi Forumu’nun ikincisi, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açılış konuşması ile başladı. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, forum katılımcılarına hitap etti. Antalya Diplomasi Forumu 2022 kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünya liderleriyle yaptığı diplomasi trafiği devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri ve Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov ile bir araya geldi.

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Antalya Diplomasi Forumunda, dünya ülkelerinden gelen temsilciler, enerjiden dış politikaya, ekonomiden uluslararası çatışma noktalarına bir çok hususta görüşme gerçekleştiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da, “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak” başlığıyla gerçekleşen forumda, dünya liderleriyle bir araya geliyor. Antalya Diplomasi Forumu’na 75 ülkeden 17 devlet başkanı, 80 bakan ve pek çok uluslararası teşkilattan isimler katıldı.

Erdoğan, forumun ilk gününde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile görüşmüştü.

BOSNA HERSEK VE BULGARİSTAN LİDERLERİYLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleriyle bir araya geldi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleriyle birlikte

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Antalya Belek’te gerçekleşen uluslararası etkinliğin oturumlarının yapıldığı NEST Kongre Merkezi’nde Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov’u kabul etti. Erdoğan, ayrıca Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri Şefik Caferoviç ve Milorad Dodik ile görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bulgaristan Başbakanı ile görüştü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov