Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Birleşik Krallık ile önemli bir ticari anlaşma olacak

Güncel
Ozan Barış Erim
28 Aralık 2020, 21:15
Ozan Barış Erim
28 Aralık 2020, 21:15

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık ile imzalanacak serbest ticaret anlaşmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birleşik Krallık ile Serbest Ticaret Anlaşması Gümrük Birliği Anlaşmasından sonraki en önemli ticari anlaşmamız olacaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 2020 yılının son kabine toplantısı bugün yapıldı. Kabine toplantısı yaklaşık 2 saat 50 dakika sürdü. Erdoğan, toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, yüz yüze eğitimin 15 Şubat 2020 tarihine ertelendiğini belirten Erdoğan, Almanya’dan aşının ocak ayında geleceğini duyurdu. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık ile imzalanacak olan serbest ticaret anlaşmasına ilişkin, “Yarın inşallah bu anlaşmanın imzaları atılıyor. Bu Gümrük Birliği anlaşmasından sonra en önemli ticaret anlaşması olacaktır. İnşallah hem Türkiye’nin hem Birleşik Krallık’ın kazanacağı yeni bir döneme giriyoruz” diye konuştu.

“ÜRETİM VE YATIRIM TALEBİ GÜÇLÜ ŞEKİLDE SÜRÜYOR”

Erdoğan, 2021 yılı asgari ücret rakamlarına ilişkin, “2021 yılı asgari ücret rakamı bugün belli oldu. Asgari ücret 2021 yılı Ocak ayı itibariyle yüzde 21,5 artışla bekar ve çocuksuz çalışan için net 2 bin 826 lira evli ve 3 çocuklu çalışan için 3 bin 14 lira olarak uygulanacaktır. Salgın döneminde işverenlere desteği devam ettireceğiz. Kısa çalışma ödeneğinin süresini Şubat sonuna, nakdi desteği ise 17 Mart’a uzattık. Tüm sıkıntılara rağmen reel sektör ülkemizin yüz akı olmayı sürdürüyor. Üretim ve yatırım talebi oldukça güçlü bir şekilde devam ediyor. Organize sanayi bölgelerindeki elektrik tüketimi artıyor. Hatta salgın öncesi döneminin dahi üzerine çıkıldı.” dedi.

“TÜRKİYE VE BİRLEŞİK KRALLIK’IN KAZANACAĞI YENİ DÖNEME GİRİYORUZ”

Birleşik Krallık ile imzalanacak olan serbest ticaret anlaşmasının çok önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Erdoğan, şöyle konuştu:

“Rekabetçi, öngörülebilir ve piyasa dostu adımlarla makro ekonomik istikrarı sağlamak yolunda ilerliyoruz. İhracatımız 166 milyar doları buldu. Bu vesile ile dış ticaretimiz açısından büyük önem taşıyan gelişmenin müjdesini paylaşmak istiyorum. En önemli ticaret ortaklarımızdan biri olan Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılma kararıyla başlayan takvim Perşembe günü tamamlanıyor. İş dünyamızın da katılımıyla süreci yakından takip ettik. Birleşik Krallık ile serbest ticaret anlaşması imzalama aşamasına geldik. Yarın inşallah bu anlaşmanın imzaları atılıyor. Bu Gümrük Birliği anlaşmasından sonra en önemli ticaret anlaşması olacaktır. İnşallah hem Türkiye’nin hem Birleşik Krallık’ın kazanacağı yeni bir döneme giriyoruz. “

ERDOĞAN ALMAN AŞISININ TARİHİNİ VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’dan sipariş edilen aşıların geleceği tarihe ilişkin, “Tüm aşı çalışmalarını yakından takip ediyor, neticelere göre anlaşmaları imzalıyoruz. Yaşanan aksaklıkları aşmak için tüm alternatifleri değerlendiriyoruz. Çin’den sipariş verdiğimiz aşının ilk partilerinin yılbaşından önce Almanya’dan gelecek aşılarını Ocak’ta ulaşacağını umut ediyoruz. Asıl önemi ve önceliği hem gelenekçi hem yenilikçi yöntemlerle geliştirdiğimiz kendi aşılarımıza veriyoruz. Yüksek teknolojiye dayalı altyapılar, bilim insanlarımızın sayesinde 8 ayrı aşı çalışmasını başarıyla yürütüyoruz. Birinde son aşamaya geçildi. İlgili bakanlıklarımıza, aşı gelişme çalıştırmalarını yakından takip etmeleri hususunda kesin talimat veriyorum. İnşallah en kısa sürede kendi üretimimiz olan birden fazla aşıyı milletimizin hizmetine sunmakta kararlıyız.” diye kaydetti.

YÜZ YÜZE EĞİTİM UZADI

Koronavirüs tedbirleri kapsamında evden devam eden eğitime ilişkin detayları da paylaşan Erdoğan, “Vaka sayısında düzenli düşüşe uygun olarak kısıtlama tedbirlerini dikkatle gözden geçiriyoruz. Vatandaşlarımıza tamam diye ifade ettiğimiz temizlik, maske, mesafe kurallarına sıkı bir şekilde riayet etmelerini bekliyorum. Gelişmelerin ümitvar olduğunu gördük. Okullarımızdaki yüz yüze eğitime verdiğimiz arayı 15 Şubat 2021’e kadar uzatıyoruz.” ifadelerine yer verdi.