Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Ukrayna heyetini Beştepe'de kabul etti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Ocak 2022, 19:24
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Ocak 2022, 19:24

Türkiye Büyük Milli Meclisinde bugün (TBMM) Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının ardından Ukrayna heyeti, çeşitli toplantılar ile Türk heyetlerle bir araya geldi. Ukrayna heyetinin resmi ziyaretleri; TBMM, Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Ukrayna heyetini Beştepe’de kabul etti. Görüşmede, Türkiye Ukrayna ilişkilerine ve Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne desteği vurgulandı.

Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Eşbaşkanı, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov başkanlığındaki Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyeti, 11-13 Ocak 2022 tarihleri arasında çeşitli resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye çalışma ziyareti düzenliyor. Heyette; Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ile Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Ukrayna’nın Bursa Fahri Konsolosu Görkem Şehsuvar’ın yanı sıra şu milletvekilleri yer alıyor:

“Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Eş Başkanı, Ukrayna Milletvekili Roman Grışçuk, Ukrayna Milletvekili Oleksandra Ustinova, Ukrayna Parlamentosu Savunma Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Igor Kopıtin, Ukrayna Parlamentosu Savunma Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Oleksandr Kovalov, Ukrayna Parlamentosu İnsani ve Enformasyon Politikaları Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Mıkola Knyajıtskıy, Ukrayna Parlamentosu Milli Güvenlik Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Roman Kostenko, Ukrayna Parlamentosu Çevre Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Sergiy Mandziy, Ukrayna Parlamentosu İfade Özgürlüğü Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Sergiy Şvets.”

CUMHURBAŞKANI BAŞDANIŞMANI TOPÇU, UKRAYNA HEYETİNİ KABUL ETTİ

Türkiye Büyük Milli Meclisinde bugün (TBMM) gerçekleştirilen Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Toplantısının ardından öğlen saatlerinde Ukrayna heyeti, Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç başkanlığında TBMM Dışişleri Komisyonu üyeleri ile bir araya geldi. Daha sonra Türkiye Büyük Milli Meclis Başkanı (TBMM) Mustafa Şentop ile yapılan görüşmenin ardından heyet üyeleri, Dışişleri Bakanlığı Taha Carım Toplantı Salonu’nda Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ve Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler Avrasya Genel Müdürü Yönet Can Tezel ile basına kapalı bir görüşme daha gerçekleştirdi. Akabinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Ukrayna heyetini Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti.

“TÜRKİYE, KIRIM’IN İŞGALİNİ KABUL ETMİYOR”

Kabulde açıklamalarda bulunan Topçu şu ifadeleri kullandı:

“Tarihi arka planı olan Türkiye ve Ukrayna ilişkileri her iki ülkenin cumhurbaşkanlarının da gayretleriyle bugün her alanda çok daha ileri seviyelere yükselmektedir. İki ülkenin iyi ve dostane ilişkileri hem bölgenin hem dünyanın barışına büyük katkılar sağlayacaktır. Türkiye ve Ukrayna ilişkilerinin temelinde çok köklü tarihi bağlarımız var. Bunun yanında iki ülke arasında altın bir köprü olan soydaşlarımızın varlığı var. Karşılıklı güven, iş birliği, anlayış, iyi komşuluk ilişkileri var. Tüm bunların yanında iki ülkenin de istediği şudur: Bölgede barış olsun, dünyada barış olsun. Bölgede refah olsun, dünyada refah olsun ve bütün insanlar esenlik içinde yaşasın. Türkiye hem devlet olarak hem de millet olarak Kırım’ın ilhakını ve işgalini kabul etmiyor. Türkiye bu kararını her vesile ile hem Rusya’ya hem tüm dünya kamuoyuna açıkça ifade ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünden yana olduğumuzu her platformda söylüyoruz söylemeye devam edeceğiz.

Türkiye’nin ve Ukrayna’nın birlikte istediği şey şudur: Tüm dünya için hemen barış, hemen refah hemen güvenlik hemen esenlik ve ekosistemimizin azami derecede korunması. Tüm dünya için elzem olan barıştır.”

TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANLIĞI ADINA UKRAYNA HEYETİNE HEDİYE TAKDİMİ

Topçu’nun konuşmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı adına Ukrayna heyetinden misafirlere hediye takdimi gerçekleştirildi.