Çorum'daki yeni FETÖ yapılanmasına operasyon: 24 kişi gözaltına alındı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
22 Nisan 2019, 22:30
Mehmet Berk Yaltırık
22 Nisan 2019, 22:30

FETÖ/PDY’nin (Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması) Çorum genelinde yeniden yapılanması adına çalışma yaptıkları tespit edilen 25 şüpheliden 24’ünün gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı’nın Çorum Cumhuriyet Başsavcılığının yazılı açıklamasından aktardığına göre teknik çalışmalar ve tespitler sonucunda FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Çorum genelinde yeni bir yapılanma içinde olduğunun tespit edildiği öğrenildi.

Soruşturma çerçevesinde örgütün il sorumlusu, Sungurlu, Alaca ve Osmancık ilçeleri sorumluları, “örgütün mali sorumlusu”, “büyük bölge talebe mesulü”, “bölge talebe mesulü”, “bayan yapılanması sorumlusu” ve “öğrenci yapılanması sorumlusu” gibi üst düzeyde faaliyet yürütüldüğü ortaya çıkınca, örgütle bağlantılı 25 şüphelinin yakalanması için Çorum İl Emniyet Müdürlüğüne operasyon talimatı verildiği bildirildi.

Çorum, Ankara ve İzmir’de eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda şüphelilerden “il sorumlusu” hariç 24’ünün yakalandığı, şüphelilerin ev, iş yeri ve araçlarında yapılan aramalarda, örgüt üyelerine dağıtılması noktasında notlar bulunan 25 bin 470 lira, 520 euro ve bin 730 doların yanı sıra çok sayıda dijital materyalin ele geçirildiği belirtildi.

Yine şüphelilerden elde edilen cep telefonları üzerinde yapılan incelemelerde, örgüt üyelerinin tedbir olarak görüşmelerini genel itibarıyla “WhatsApp” programı üzerinden yaptıkları, telefonlarında da “Bylock” benzeri örgütsel yazışmaların yapıldığı programların yüklü olduğu görüldü. Söz konusu cihazlarda yurt dışından para transferinin de yapıldığı ifade edildi.