Çiygöz: Ukrayna güneyinde ayrılıkçı eğilimler artı

Haberler
Anife Bilal
19 Nisan 2021, 17:09
Anife Bilal
19 Nisan 2021, 17:09

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, Ukrayna Milletvekili Ahtem Çiygöz, Ukrayna’nın güney bölgelerinde ayrılıkçı eğilimlerin arttığını ifade etti. Güney bölgelerdeki mevcut durumu değerlendiren Çiygöz, “İşgalden önceki Kırım’da yaşanan duruma çok benziyor.” dedi

Espreso.TV televizyon kanalında yayımlanan bir programa konuk olarak katılan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Ukrayna’nın güney bölgelerindeki durumu değerlendirdi. Çiygöz, Ukrayna’nın güneyinde Rus yanlısı bir tutumun olduğunu belirterek, “Bence Ukrayna’nın güney bölgelerinde yaşayanlar Rus yanlısı tutuma sahip… Şu an güneyde devletimiz için tehdit oluşturan kişiler mevcut.  Bunların arasında Rus yanlısı çalışmaları yürüten bazı kentlerin belediye başkanları, sivil aktivistler bulunuyor.” dedi. Ayrıca Çiygöz, Ukrayna Güvenlik Servisinin (SBU) söz konusu insanlarla ilgilenmesi gerektiğini vurguladı.

“İŞGALDEN ÖNCE KIRIM’DA YAŞANAN DURUMA ÇOK BENZİYOR”

Ukrayna güneyindeki ayrılıkçı tehdidin oldukça gerçek olduğunu ve devlet yönetiminin 2014 öncesinde yapılan hatalar üzerinde çalışması gerektiğini ifade eden Çiygöz, “Güneye sık sık gidiyorum. Oradaki durum işgalden önce Kırım’da yaşanan duruma çok benziyor. Genelleme yapmamak gerekiyor ama bu bölgelerde Rus yanlısı süreçler için katalizör görevi gören bazı fikir liderleri bulunuyor. Kırım ile çok benzerlik var.” dedi. Öte yandan Milletvekili, kritik durumu engellemek için istihbarat servisinin daha iyi çalışması gerektiğini vurguladı.