Çin'in Türk siyasileri hedef alan paylaşımına tepkiler gecikmedi!

Güncel
Ozan Barış Erim
06 Nisan 2021, 23:22
Ozan Barış Erim
06 Nisan 2021, 23:22

Çin Ankara Büyükelçiliği resmi Twitter hesabından, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ı hedef alan paylaşımlarına her kesimden tepkiler geldi. Büyükelçiliğin paylaşımına sosyal medya üzerinden cevap veren İYİ Parti ise “Boş konuşmayı bırakın, siz önce Uygur’lara yaptığınız soykırımı durdurun” ifadelerini kullandı.

Çin Ankara Büyükelçiliğinin, bugün yaptığı paylaşımda; İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı hedef almasının ardından tepkiler gecikmedi. TBMM Genel Kurulu’nda da Çin Büyükelçiliğinin paylaşımı gündeme geldi. Genel Kurul’da konuşma yapan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Çin Büyükelçisinin diplomatik kuralları aşan paylaşımın kabul edilemez olduğunu belirterek, “Bu konu diplomatik kuralları aşan, diplomatik nezaketi tamamen göz ardı eden bir davranış şeklidir; kabul edilemez. Böyle bir paylaşımı doğru bulmadığımızı ifade ediyoruz. Türkiye’de siyasi partilerin ne zaman ne konuşacakları, hangi ölçüde konuşacakları ve bunu tayin etme hakkının da bir başka ülkenin büyük elçisine düşmediğini açık ve net şekilde ifade ediyoruz. Bu, bizim demokratik kurallarımıza aykırı bir davranış şeklidir, şiddetle reddettiğimizi ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

İYİ PARTİ: BOŞ KONUŞMAYI BIRAKIN

Çin’in Ankara Büyükelçiliğinin küstah paylaşımına İYİ Parti’nin resmi sosyal medya hesabından tepki gösterildi. Genel Başkan Meral Akşener’in yer aldığı bir karikatür bulunan paylaşımda, “Boş konuşmayı bırakın, siz önce Uygur’lara yaptığınız soykırımı durdurun” mesajına yer verildi. 

YAVUZ AĞIRALİOĞLU: NE YAPARSINIZ?

Öte yandan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu da Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin açıklamasına tepki gösterdi. Twitter’dan büyükelçiliğin açıklamasına cevap veren Ağıralioğlu, “Ne yaparsınız mesela? Hepimizi toplama kamplarına alıp asimile mi edersiniz? Bize işkence mi yaparsınız? Camilerimizi mi yıkarsınız ? DoguTürkistan’lı mazlum kardeşlerimize yaptığınız gibi bizi de hapse mi atarsınız? Evlerimize, iffetimize mi musallat olursunuz? Ne yaparsınız?” ifadelerini kullandı.

DAVUTOĞLU: HADDİNİZİ BİLİN!

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin Akşener ve Yavaş’a yönelik tehditkar paylaşımını alıntılayarak, “Haddinizi bilin! Burası Ankara!” ifadeleriyle tepki gösterdi.

TÜRKKAN: BÜYÜKELÇİ İÇİN PERSONA NON GRATA İLAN EDİLMELİ

Konu ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuşan İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfi Türkkan, “Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği’nin attığı tweet alenen devletimizin iç işlerine müdahaledir. Türk Devleti derhal karşılık vermeli ve ilgili açıklamayı yapma cüretini gösteren Büyükelçi’yi persona non grata (İstenmeyen kişi) ilan edilmelidir.” dedi.

DOĞU TÜRKİSTAN’IN ACISINI PAYLAŞTILAR

Çin’in Ankara Büyükelçiliği, Doğu Türkistan’daki sistematik soykırım ve asimilasyon politikalarını eleştiren ve Doğu Türkistan halkına destek veren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ı hedef alan bir açıklama yaptı. Akşener ve Yavaş, dün on binlerce Doğu Türkistanlının 1990 yılında Barın kentinde katledilmesine tepki olarak Doğu Türkistan’ın acısını paylaşmıştı.

AKŞENER VE YAVAŞ’I HEDEF ALDILAR

Doğu Türkistan’da Çin’in Türkiye ve dünya kamuoyunun yoğun tepkisine neden olan soykırım ve insan hakları ihlalleri, her geçen gün daha çok gündeme geliyor. Türkiye’de sivil toplum kuruluşları ve siyasiler, Çin’in işlediği hak ihlallerine karşı ses yükseltmeye devam ediyor. Bu tepkiler, Çin yönetiminin Türkiye’deki temsilciliklerini rahatsız etti. Çin Ankara Büyükelçiliği, bugün yaptığı paylaşımda; İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı hedef aldı.

TÜRK SİYASİLERİN DOĞU TÜRKİSTAN DESTEĞİ, ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİNİ RAHATSIZ ETTİ

Büyükelçiliğin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Çin toprağının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu dünyaca kabul edilen ve tartışılamaz bir gerçektir” ifadelerine yer verildi.

ÇİN’İN ANKARA BÜYÜKELÇİ’Sİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA ÇAĞIRILDI

Çin Ankara Büyükelçiliğinin, bugün yaptığı paylaşımda; İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı hedef almasının ardından Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı açıklandı. AA’nın yetkililere dayandırdığı bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığına çağrılan Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu’ya, Büyükelçiliğin Twitter hesabından yapılan paylaşımlardaki ifadeler konusunda duyulan rahatsızlık dile getirildi.