Çin zulmüne ABD’den tepki: Pekin Olimpiyatları'na boykot uygulayacak

Güncel
_QHA Ankara
07 Aralık 2021, 10:27
_QHA Ankara
07 Aralık 2021, 10:27

ABD, Çin’in insan hakları ihlalleri nedeniyle Pekin Kış Olimpiyatları’na diplomatik boykot uygulanacağını açıkladı. Kararın merkezinde, Çin’in Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği sistematik baskı ve asimilasyon politikaları yer alıyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, dün gerçekleşene günlük basın toplantısında, “Çin’in Sincan’da işlediği insanlığa karşı suçlar ve diğer insan hakları ihlalleri nedeniyle 2022 Pekin Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’na hiçbir diplomatik ya da resmi heyet göndermeyeceğiz.” açıklamasını yaptı. Bu kategori dışında olimpiyatlara gidecek ABD’li sporculara destek verileceğini vurgulayan Psaki, ABD’nin bu kararının insan haklarını korumak adına verildiğini dile getirdi. Psaki, Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

ABD, PEKİN OLİMPİYATLARI’NA KATILMAYACAK

Psaki, Pekin Olimpiyatları’na yönelik bu boykotun devletler arası kademede olduğunu ve sporcuları etkilenmeyeceğini belirtti ancak Çin’in insan hakları ihlallerine yönelik sert bir mesaj olduğunu kaydetti. Pekin Kış Olimpiyatları, Çin’in başkenti Pekin’de 4-20 Şubat 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca, Çin hükumeti, her ne kadar dünya kamuoyunda aksini iddia etse de Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı zorla tutuluyor. Burada, Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve zulüm politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve diğer azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya.