Çin, NATO Zirvesi'nden çıkan mesajlara tepki gösterdi!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Haziran 2021, 13:59
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Haziran 2021, 13:59

Brüksel’deki NATO zirve bildirisinde liderler, Çin’in hedeflerinin ve davranışlarının, ‘kurallara dayalı uluslararası düzene ve ittifak güvenliği ile ilgili alanlara sistemik meydan okumalarla dolu olduğunu vurguladı. NATO bildirisinin açıktan Çin’i hedef almasının ardından Pekin yönetiminden sert açıklamalar geldi. Çin, NATO Zirvesi’nden çıkan mesajları “Çin tehdidini abartmak” ile suçladı ve savunmaya geçti.

Son yıllarda küresel güç olma iddiası nedeniyle “en büyük tehdit” olarak kabul edilen Çin ile Batı dünyası arasında ipler kopma noktasına geldi. NATO Kuzey Atlantik Konseyi (NATO), 14 Haziran 2021 tarihinde Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO karargahında, devlet ve hükumet başkanları düzeyinde bir araya geldi. Zirvede “NATO 2030” adlı vizyon belgesine ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Belgenin içeriğinde, ittifakın kendini yeni döneme adapte ederken yapması gerekenler, bu kapsamda Çin’in yükselişi, Rusya, terörle mücadele, yükselen ve yıkıcı teknolojiler, siber tehditler ve saldırılar, iklim değişikliğinin güvenlik etkileri yer aldı. Zirvenin ardından yayımlanan NATO bildirisinin, açıktan Çin’i hedef alması, Pekin yönetiminde tepkilere neden oldu. Batı ittifakını “çatışma yaratmakla” suçlayan Çin hükumeti sert açıklamalarda bulundu.

Son Dakika Haber: NATO üyelerine Çin'den zehir zemberek yanıt! Abartıldı...  - Son Dakika Milliyet

ÇİN’DEN BATI İTTİFAKINA “ÇİN’İ ABARTMA” SUÇLAMASI

NATO liderleri, Pekin’in politikalarının yol açtığı “sistemik zorluklara” karşı koymak için birlikte çalışacaklarını açıkladı. Pekin yönetimi ise Batı ittifakının Pazartesi günü Çin’i hedef almasının ardından, çareyi NATO’yu öfkeyle “Çin tehdidini abartmak” ve yapay olarak çatışmalar yaratmakla suçlamakta buldu.

“ÇİN ULUSLARARASI DÜZENİ TEHDİT EDİYOR” AÇIKLAMASINA ÇİN’DEN ÖFKELİ YANIT

Liderler, Çin’in nükleer bir cephanelik ve uzay ve siber savaş yetenekleri inşa etme konusundaki artan eylemlerinin, uluslararası düzeni tehdit ettiğini ifade etti. Çin, Avrupa Birliğine yönelik yanıtında, NATO’ya “Çin’in gelişimini rasyonel bir şekilde izlemesi” ve çeşitli “Çin tehdit teorisi” biçimlerini abartmayı bırakması, Çin’in meşru çıkarlarını ve yasal haklarını manipüle etmek için bahane olarak kullanmaması şeklinde çağrıda bulundu.

ÇİN’İN ASKERİ BÜTÇESİ ARTIYOR

Mart ayında açıklanan rakamlara göre, Çin’in askeri bütçesi 2021’de yüzde 6,8 artacak. Pekin ayrıca öncü Rusya ve ABD’ye zemin hazırlamak amacıyla uzay programına milyarlarca dolar akıttı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, müttefiklerin iklim değişikliği gibi küresel konularda Çin ile iş birliği yapmaya çalışacaklarını söyledi. Ancak Pekin’in diğer konularda giderek daha iddialı hale gelen duruşunu kınadı.

“ÇİN EYLEMLERİYLE MEYDAN OKUYOR”

Çin’e yönelik uyarı, ABD Başkanı Joe Biden’ın müttefiklerini Çin’in insan hakları sicili, ticaret uygulamaları ve Pasifik’teki ABD müttefiklerini sinirlendiren davranışları hakkında ortak bir sesle konuşmaya teşvik ettiği sırada geldi. Liderler, zirve bildirisinde Çin’in hedeflerinin ve davranışlarının, “kurallara dayalı uluslararası düzene ve ittifak güvenliği ile ilgili alanlara sistemik meydan okumalarla dolu olduğunu” vurguladı.

ÇİN’İN UYGUR VE MÜSLÜMANLARA YÖNELİK İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

30 devlet ve hükümet başkanı, Çin’in “zorlayıcı politikaları”, silahlı kuvvetlerini modernize ettiği gizemli yollar ve dezenformasyon kullanımı hakkında söyledikleriyle ilgili endişelerini ifade etti. Liderler, Pekin’i uluslararası taahhütlerini yerine getirmeye ve uluslararası sistemde sorumlu davranmaya çağırdı. Öte taraftan Biden, Uygur Müslümanları ve başka etnik azınlıkları etkileyen diğer insan hakları ihlalleri olduğunu söyleyen G7 bildirisi için baskıyı artırdı.