Çin’in Uygur Türklerine yönelik politikası Washington’da konuşuldu

19 Aralık 2019, 11:02

ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen panelde, Hudson Enstitüsü tarafından düzenlenen ve Çin’in Uygur Türklerine yönelik ağır insan hakları ihlallerinin ele alındığı panelde, ABD’nin sürece müdahil olması gerektiği fikri öne çıkarıldı.

Washington merkezli Hudson Enstitüsü tarafından düzenlenen “Çin’in Sincan bölgesindeki insan hakları ihlalleri ve ABD’nin cevabı” başlıklı panele, ABD’nin Dini Özgürlükler Özel Temsilcisi Sam Brownback, gazeteci Bethany Allen-Ebrahimian, Hudson Enstitüsünden Eric Brown ve Nina Shea, Uygur İnsan Hakları Projesi Başkanı Nury Turkel ve araştırmacı Adrian Zenz katıldı.

Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını eleştiren Brownback, “Çin sadece dini inançlarla savaşmıyor, aynı zamanda hakikatle ve uluslararası normlarla da mücadele ediyor. Sincan’da olan şey açıktır; İslam inancını oradan silmek için tasarlanmış baskıcı bir kampanya.” dedi.

UYGUR TÜRKLERİNE YÖNELİK DÖNÜŞTÜRME PROGRAMI UYGULANIYOR

Turkel de Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerinin artık saklanamayacak derecede açık hale geldiğini belirterek, “Bölgedeki toplama kamplarında Uygurlara yönelik bir dönüştürme programı uygulanıyor. Çok sayıda kişi bu kamplarda dini, etnik ve kültürel bakımdan dönüştürülmeye çalışıyor.” diye konuştu.

Bunlara da bakın: