Çin’in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Güncel
Ozan Barış Erim
06 Nisan 2021, 18:17
Ozan Barış Erim
06 Nisan 2021, 18:17

Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Şaobin, Büyükelçiliğin, Doğu Türkistan’daki sistematik soykırım ve asimilasyon politikalarını eleştiren ve Doğu Türkistan halkına destek veren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ı hedef alan açıklamaları nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Çin Ankara Büyükelçiliğinin, bugün yaptığı paylaşımda; İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı hedef almasının ardından Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı açıklandı. AA’nın yetkililere dayandırdığı bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığına çağrılan Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu’ya, Büyükelçiliğin Twitter hesabından yapılan paylaşımlardaki ifadeler konusunda duyulan rahatsızlık dile getirildi.

DOĞU TÜRKİSTAN’IN ACISINI PAYLAŞTILAR

Çin’in Ankara Büyükelçiliği, Doğu Türkistan’daki sistematik soykırım ve asimilasyon politikalarını eleştiren ve Doğu Türkistan halkına destek veren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ı hedef alan bir açıklama yaptı. Akşener ve Yavaş, dün on binlerce Doğu Türkistanlının 1990 yılında Barın kentinde katledilmesine tepki olarak Doğu Türkistan’ın acısını paylaşmıştı.

TÜRKKAN: BÜYÜKELÇİ İÇİN PERSONA NON GRATA İLAN EDİLMELİ

Konu ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuşan İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfi Türkkan, “Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği’nin attığı tweet alenen devletimizin iç işlerine müdahaledir. Türk Devleti derhal karşılık vermeli ve ilgili açıklamayı yapma cüretini gösteren Büyükelçi’yi persona non grata (İstenmeyen kişi) ilan edilmelidir.” ifadelerini kullandı.

AKŞENER VE YAVAŞ’I HEDEF ALDILAR

Doğu Türkistan’da Çin’in Türkiye ve dünya kamuoyunun yoğun tepkisine neden olan soykırım ve insan hakları ihlalleri, her geçen gün daha çok gündeme geliyor. Türkiye’de sivil toplum kuruluşları ve siyasiler, Çin’in işlediği hak ihlallerine karşı ses yükseltmeye devam ediyor. Bu tepkiler, Çin yönetiminin Türkiye’deki temsilciliklerini rahatsız etti. Çin Ankara Büyükelçiliği, bugün yaptığı paylaşımda; İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı hedef aldı.

TÜRK SİYASİLERİN DOĞU TÜRKİSTAN DESTEĞİ, ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİNİ RAHATSIZ ETTİ

Büyükelçiliğin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Çin toprağının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu dünyaca kabul edilen ve tartışılamaz bir gerçektir” ifadelerine yer verildi.