Çin'den Nazi usulü çalışma düzeni: Uygur Türklerinin zorunlu çalıştırıldığı videolar ortaya çıktı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
24 Aralık 2020, 19:56
Ömer Cihad Kaya
24 Aralık 2020, 19:56

Doğu Türkistan’da Çin yönetiminin, sistematik hak ihlalleri ve zorla çalıştırma faaliyetleri gün yüzüne çıkamaya devam ediyor. Uygur aktivistlerin yayımladığı bir videoda, zorla çalıştırılan Doğu Türkistanlıların, Çin Komünist Partisi marşlarıyla ve askeri düzende çalıştıkları bir video yayımlandı. Videoda, Çin yönetiminin modern çağda adeta köle işçi düzeni oluşturduğu görüldü.

Çin yönetiminin soykırıma varan hak ihlalleri sonucu zorla ve “köle” gibi çalıştırılan Uygur Türklerinin durumu, dünya kamuoyunun dikkatini çekmeye devam ediyor. Doğu Türkistan’da zorla çalıştırılan Uygur Türklerinin ürettiği ürünler, Çin yönetimi tarafından dünya pazarlarında satılıyor. Birleşmiş Milletler kararlarına göre, bu şekilde üretilen ürünlerin pazarlanması uluslararası suç teşkil ediyor.

ÇİN’DEN DOĞU TÜRKİSTANLILARA NAZİ USULÜ ÇALIŞMA ŞARTLARI!

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca, Çin hükumeti, her ne kadar dünya kamuoyunda aksini iddia etse de Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı zorla tutuluyor. Burada, Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve zulüm politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve diğer azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya.