Çin'den ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ve ailesine yaptırım kararı!

Güvenlik
Filiz
05 Ağustos 2022, 14:38
Filiz
05 Ağustos 2022, 14:38

Çin Dışişleri Bakanlığı, Tayvan’a ziyaret gerçekleştiren ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyareti dolayısıyla Pelosi ve ailesine yaptırım kararı alındığını duyurdu.

Dünya ülkeleri yakın zamanda Çin’in Tayvan’a yönelik askeri tatbikatlarına şahit oluyor. Çin’in saldırılarını kınayan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 3 Ağustos’ta Tayvan’a ziyaret gerçekleştirmişti. Çin tarafı bu ziyarete tepki göstermişti.

ÇİN, PELOSİ’NİN ZİYARETİNDEN RAHATSIZ OLDU

Öte yandan Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Çin Devlet Sözcüsü Hua Chunying, ABD Temsilciler Meclis Başkanı Pelosi’nin Tayvan ziyaretine ilişkin olarak, “ABD ve Tayvan ayrılıkçıları, Pelosi’nin Tayvan ziyaretinden doğacak tüm sonuçların sorumluluğunu üstlenmelidir. Çin, sözünü tutacak ve bu yüzden lütfen sabırlı olun” dedi. Öte yandan, Sözcü Chunying, “Uyuyormuş numarası yapan birini uyandıramazsınız” diyerek, “Pelosi’nin Tayvan ziyareti, bazı ABD yetkililerinin ikiyüzlülüğünü ve çirkin yüzünü ortaya koyuyor ve aynı zamanda insan hakları kılığında diğer ülkelerin içişlerine karışma niyetlerini de yansıtıyor” ifadelerine yer verdi. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Pelosi’nin ziyaretiyle ilgili, “Pekin’i rahatsız edenler cezalandırılacak. Tam bir saçmalık. ABD, sözde demokrasi kisvesi altında Çin’in egemenliğini ihlal ediyor” değerlendirmesini yaptı.

ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI PELOSİ VE AİLESİNE YAPTIRIM

Çin Dışişleri Bakanlığı ise ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin ziyaretine ilişkin olarak, “Çin’in ciddi endişelerini ve katı muhalefetini göz ardı etti, Tayvan’a gitmekte ısrar etti, Çin’in içişlerine ciddi şekilde müdahale etti, Çin’in egemenliğine ciddi şekilde zarar verdi ve toprak bütünlüğü, tek Çin ilkesini ciddi şekilde çiğnendi ve Tayvan Boğazı’nda Barış ve istikrarı tehdit etti. Pelosi’nin kısır ve kışkırtıcı eylemlerine yanıt olarak Çin Halk Cumhuriyeti’nin ilgili yasaları uyarınca Pelosi ve yakın ailesine yaptırım uygulamaya kararı aldı” açıklamasını yaptı.