Çiğdem Asafoğlu: Yunanistan, 13 yıldır AİHM'nin aldığı kararları uygulamıyor!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Haziran 2021, 23:18
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Haziran 2021, 23:18

Ayyıldız Huri KAPTAN / QHA Ankara

Yunanistan, Batı Trakya Türk azınlığını görmezden gelerek uluslararası anlaşmaları ihlal etmeye devam ediyor. Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Batı Trakya’daki Türk azınlığı lehine verdiği kararları uygulamayan Yunanistan’ı uyardı. Dostluk Eşitlik ve Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, uluslararası anlaşmalara uymayan Yunanistan’ın son durumuna ilişkin QHA’ya konuştu. Asafoğlu, Eylül ayında bir kez daha görüşülecek olan konuyu, 13 yıldır olduğu gibi gündemde tutmaya çalışacaklarını vurguladı.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, bugün Fransa’nın Strazburg kentinde toplandı. Komite, AİHM’nin İskeçe Türk Birliği, Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ve Meriç İli Azınlık Gençleri Derneği ile ilgili 2008 yılında aldığı kararları hatırlatarak, Atina’nın bu kararları ısrarla uygulamadığına dikkat çekti. Avrupa Konseyi, Batı Trakya’daki Türk varlığınıyok sayma çalışmalarını hız kesmeksizin sürdüren Yunanistan’ı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türk azınlığı lehine verdiği kararları uygulaması için uyardı.

Avrupa Konseyinden Yunanistan'a AİHM çağrısı - Dünya Haberleri

ATİNA, ULUSLARARASI SÖZLEŞMEYİ 13 YILDIR İHLAL EDİYOR

AİHM Yunanistan’ın Batı Trakya’daki Türk azınlığın kurduğu dernekleri kapatması üzerine Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal ettiğine hükmetti. Avrupa Konseyi başta olmak üzere çeşitli uluslararası kuruluşlar birçok kez Atina yönetimine uyarıda bulunsa da Atina yönetimi halen derneklerle ilgili uluslararası kararları uygulamamakta ısrarlı.

KARAR, EYLÜL AYINDA TEKRAR MASADA

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, bu konunun Eylül ayında bir kez daha görüşüleceğini belirterek, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gereği Atina’nın bu kararları uygulamakla yükümlü olduğunun altını çizdi.

Çiğdem Asafoğlu'dan eğitim – öğretim yılı mesajı
Dostluk Eşitlik ve Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu

“YUNANİSTAN, AVRUPA’YI DA DUYMAZLIKTAN GELİYOR”

Dostluk Eşitlik ve Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, söz konusun kararın 13 yıldır uygulanmasını beklediklerini belirterek, “Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gereği Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türk azınlığın hakkında verdiği kararları uygulamaya davet etti. Yunanistan Türk azınlığa yaptığı gibi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesini de görmezlikten ve duymazlıktan geliyor.” dedi.

Avrupa Konseyi'nden Yunanistan'a AİHM kararları uyarısı

“CİDDİ BİR KAMUOYU BASKISI VAR”

Yunanistan yönetiminin haksız tutumunun insan haklarına aykırı olduğunu altını çizen Asafoğlu, şunları kaydetti:

Aşırı sağcı kesimden olan siyasiler ve yazarlar bu konuyla alakalı bir yazı kaleme aldılar. Bu kararların uygulanmaması için bir nevi masa altından Yunanistan yönetimine parmak sallıyorlar. Tabii ki de biz, en başından beri bu kararlara uyulmasını bekliyoruz. Sadece biz beklemiyoruz, bunu tüm Avrupa ve insanlık bekliyor. İnsanlık dışı bir şey. 13 yıldır AİHM’nin aldığı kararları uygulamıyor olmak çok saçma ve insanlığa aykırı.

“Dolayısıyla umuyoruz ki; Yunanistan artık bu uyarıları dikkate alır. Ancak ne yazık ki Yunanistan’da bu konuyla alakalı sağcı kesimden çok ciddi bir kamuoyu baskısı da var.

Çiğdem Asafoğlu
Batı Trakya'daki Türk azınlık okullarının isimleri değiştirildi

ÇİĞDEM ASAFOĞLU: TÜM AVRUPA SORGULAMALI

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, konuyu Eylül ayında bir kez daha görüşecek. Bizler de gündemde kalması için elimizden geleni yapıyoruz. Bu çok açık ve net. Bu er ya da geç uygulanacak. Uygulanmıyorsa da sadece Yunanistan değil; tüm Avrupa da burada neler olduğunu sorgulamalı. Biz Batı Trakya Türk azınlığı olarak, belki de dünyada en uysal Türk ve Müslüman azınlığız. Ülkemizde, dilimize, dinimize, örf ve adetlerimize saygı bekliyoruz.”

Batı Trakya | Batı Trakya