CHP'li Sertel'den Rus kara propagandasına sert tepki: Asla öyle demedim, yalan!

20 Kasım 2019, 19:10

Rus kara propagandasının Türkiye’de yaratmaya çalıştığı dezenformasyon durmak bilmiyor. Bu sefer de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel’i hedef seçen propaganda makinesi, söylenmemiş sözlerle çarpıtılan ifadeler kullanarak, amacına ulaşmak istedi. Ancak Kırım Haber Ajansına (QHA) konuşan Sertel, söz konusu sahte haberleri “yalan” ifadesiyle niteledi ve “siyasi çıkar” amaçlı yapıldığını savundu.

Kırım’ın Rusya tarafından işgalini tanımayan CHP’nin parti politikasına rağmen, çıkan yalan haber İzmir milletvekili Sertel’i zor durumda bıraktı. Rusya’da yayımlanan ve hükumete yakınlığıyla bilinen Tsargrad gazetesi, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’in özel temsilcisi Gregory Muradov aracılığıyla davet edilen CHP’li Atila Sertel’in röportajını tamamen çarpıtarak kullandı. Haber “Yarımadaya gelecek Türk heyetinin başı: Kırım’ın Rus toprağı olarak tanınması için çalışacağız” başlığıyla yayınlandı. Üstelik aynı gün Kıyiv’de Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Yönetim Kurulu toplantısının yapılıyordu ve Sertel ile ilgili sahte haber servis edilerek, DQTK toplantısı adeta gölgelenmek istendi.

Rus kara propagandasının haberine şaşkınlığını gizlemeyen Sertel, QHA’ya verdiği röportajda söz konusu gazeteye tepki göstererek, “Ben röportajı bir başkasına verdim. Oradan alıp beni farklı değerlendiriyorlar. Bu bir siyasi çıkar sağlamak uğruna atılan başlıklardan ibarettir diye düşünüyorum. Böyle bir şey olabilir mi? Yani, benim söylemediğim bir sözü siz bana nasıl söylettiniz? O zaman kayıtları bulup, söylediğimi kanıtlamanız lazım. “ ifadelerini kullandı.

CHP politikası dışında ve partinin izni olmadan asla böyle bir hareket ve söylemde bulunmayacağını birçok kez söyleyen Sertel ayrıca, Tsargrad gazetesiyle ilgili önemli bir iddiada da bulundu. Sertel, “Beni yayımlayan o sitenin direkt FETÖ’cülerle ilişkisi olduğunu biliyorum. Sitenin başındaki yorumcu adam Fethullah Gülen’in önemli adamlarından biri.” diye konuştu.

Tsargrad gazetesinin Atila Sertel’in söylediğine dair iddiaların bulunduğu sözde röportajın satır başları şöyle:

“Ziyaretten sonra ve ‘Kırım yönetimiyle’ görüştükten sonra izlenimleri Türk tarafına ileteceğiz ve Türk iktidardaki güçlü kişileri bu konuya dahil ettirmeye çalışacağız. Ziyaretimiz Rusya ve Türkiye ilişkilerini olumlu etkileyecek.”

“Rusya da Kurtuluş Savaşı’mız süresince Atatürk’e ve silah arkadaşlarına büyük destekler sağlamıştır. Özellikle Kırım konusunda bazı kışkırtmalar ve provokatif işler olabilir. Ama bizler barışı önemsiyoruz.”

“Türkiye inşaat açısından tamamen doymuş durumda. Tüm müteahhitler büyük sıkıntıda. Oysa ki Kırım bu konuda çok uygun. Kırım’da inşaat için ciddi bir alan var. Aradaki sorunların bir an önce aşılmasını temenni ediyoruz.”

Yukarıda bahsi geçen ifadeleri kullanmadığını belirten Sertel, söz konusu teklifi kabul etmediğini ve bunu Rus makamlara yazılı olarak da ileteceğini QHA’ya verdiği röportajda ayrıca açıkladı.

Aşağıdaki haberden okuyabilirsiniz:

Atila Sertel
CHP
Kırım
Rus propagandası
Bunlara da bakın: