Ceppar: AB'nin, Kırım'ın işgali nedeniyle uygulanan yaptırımlarının uzatılma kararını memnuniyetle karşılıyoruz

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Eylül 2021, 13:03
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Eylül 2021, 13:03

Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin büyükelçileri, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ihlali sebebiyle uygulanan bireysel yaptırımları, altı ay uzatma kararı aldı. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, AB’nin kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Avrupa Birliği nezdindeki üye devletlerin büyükelçilerinden oluşan Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER), Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ihlali sebebiyle uygulanan bireysel yaptırımları, 6 ay daha uzatma kararını onayladı. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, dün yayımladığı açıklamada, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını baltalayan veya tehdit eden eylemleri nedeniyle 177 kişi ve 48 kuruluşa yönelik yaptırımları, AB üye ülkelerinin büyükelçilerinin 6 ay daha (15 Mart 2022’ye kadar) uzatma kararını memnuniyetle karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Ukrayna’nın toprakları yasadışı olarak Rus işgali altında kaldığı sürece AB yaptırımları uygulanmaya devam etmelidir.” diyen Ceppar, “Ukrayna Avrupa Birliği ile birlikte, yaptırımların kapsamını genişletmek , özellikle 3-4 Eylül 2021’de Kırım’daki yasa dışı alıkoymalar da dahil olmak üzere insan hakları ihlallerinden sorumlu olanları yaptırım listesine dahil etmek için çalışacak.” diye kaydetti.

YARIMADADA 7 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.