Cenevre’de tarihi görüşme! Biden ile Putin bugün bir araya geliyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Haziran 2021, 13:17
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Haziran 2021, 13:17

ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün tarihi bir görüşme gerçekleştirecek. Görüşmede, ABD ile Rusya’nın arasındaki Ukrayna-Rusya arasındaki Donbas krizi, işgal altındaki Kırım, Orta Doğu ve Suriye’deki durumların yanı sıra İran’ın nükleer programı, Libya ve Afganistan konuları masaya yatırılacak.

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün İsviçre’nin Cenevre kentinde tarihi bir görüşme gerçekleştirecek. Son 30 yılın en gerilimli günlerini yaşayan ABD ile Rusya’nın yoğun gündemlerinin ele alınacağı görüşmede iki liderin gerilimli anlar yaşayacağı öngörülüyor. Soğuk Savaş döneminden bu yana gerilimin zirveye ulaştığı ikili ilişkilere dair müzakerelerin yapılacağı görüşmede, silahsızlanma anlaşmaları, Ukrayna-Rusya arasındaki Donbas krizi, Orta Doğu meselesi, Suriye’deki durum, İran’ın nükleer programı, Libya ve Afganistan konuları masaya yatırılacağı biliniyor.

Kremlin: Putin-Biden görüşmesi sonrası basın toplantısı planlanmadı

BİDEN İLE PUTİN ARASINDAKİ İLK ZİRVE

Biden’ın ABD Başkanı seçildikten sonra Putin ile ilk defa yüz yüze yapacağı zirve, “ilişkilerin birinci elden ele alınması” bakımından tarihi anlamda önem taşıyor.

KARŞILIKLI GERİLİM HAD SAFHADA

Biden’ın yakın zaman önce Putin için “katil” yakıştırması ilişkileri en gerilimli seviye çıkardığı için bu zirve kararı ilginç karşılandı. Biden’ın söz konusu ifadesine karşılık Putin, “Ona sağlık diliyorum” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Kırım’ı 2014’ten bu yana işgal eden Rusya, Batı ülkeleri tarafından yaptırımlara tabi tutuluyor. Rusya’nın bu tutumu, ekonomik açıdan zarardan kaçınmak için gerilimin tarafı olmak istemiyor şeklinde yorumlanıyor.

“RUSYA BEKLENTİ İÇİNDE DEĞİL”

Soğuk savaş döneminden bile soğuk olan ilişkilerin ele alınacağı zirveden, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ifade ettiği üzere Rus tarafı “çok büyük bir beklenti içinde değil”.