Cenevre'de 36 yıl sonra bir ilk! Biden-Putin zirvesi başladı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Haziran 2021, 16:40
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Haziran 2021, 16:40

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki tarihi zirve Cenevre’de başladı. Dört saat sürmesi beklenen zirvenin ardından Putin’in TSİ 18.45’te, Biden’ın TSİ 20.00’de ayrı ayrı basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 36 yıl sonra ilki yapılan zirve, İsviçre’nin Cenevre kentinde başladı. Cenevre’de, Kasım 1985’te dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ile eski SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov arasında gerçekleştirilen tarihi zirveden 36 yıl sonra, ABD-Rusya zirvesi heyecanı başladı.

PUTİN: ÇOK SORUN BİRİKTİ

Zirvenin yapılacağı Leman Gölü (Cenevre Gölü) kıyısındaki Parc de La Grange villasına TSİ 13.25 sularında Putin ve Biden bir araya geldi. Görüşme öncesi kısa bir açıklamada bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Joe Biden’e şahsen görüşme girişimi için teşekkür etti. Putin, “Uzun bir yolculuk yaptınız, çok çalıştınız. Ancak Rus-Amerikan ilişkilerinde en yüksek seviyede ele alınması gereken birçok sorun birikti. Görüşmemizin yapıcı geçeceğini umuyorum.” dedi.

ZİRVE 4 SAAT SÜRECEK

Merakla beklenen zirvenin 4 saat sürmesi ve görüşmenin ardından Putin’in TSİ 18.45’te, Biden’ın ise TSİ 20.00’de ayrı ayrı basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.