Çekya, Rus diplomatları sınır dışı etmeye devam kararı aldı

Güncel
Ozan Barış Erim
22 Nisan 2021, 21:33
Ozan Barış Erim
22 Nisan 2021, 21:33

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jakub Kulhanek, Rusya’nın 20 Çekya diplomatını sınır dışı etme kararını değiştirmemesi üzerine Çekya’da Rus diplomatların sınır dışı edileceğini belirtti. Kulhanek, Çekya’nın almış olduğu bu kararın hemen yürürlüğe gireceğini belirtti.

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jakub Kulhanek, Rusya’nın Çek diplomatları sınır dışı etme kararı ile ilgili bugün basına açıklamalarda bulundu. Kulhanek, Rusya’ya, Çekya diplomatları hakkında aldığı sınırı dışı etme kararını bugün öğlene kadar değiştirmesi için vakit tanıdıklarını ama bu isteğin yerine getirilmediğini belirtti. Çekya’nın Moskovo’da 5 diplomatı kaldığını ancak Rusya’nın Prag’ta 27 diplomatı bulunduğuna dikkat çeken Bakan Kulhanek, “Prag’ta görev yapan Rus diplomatların sayısını Moskova’da görev yapan Çek diplomatların sayısına eşitleyeceğiz.” dedi.

KARAR HEMEN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Alınan bu kararın hemen yürürlüğe gireceğini belirten Kulhanek, Rusya’nın Mayıs sonuna kadar Prag’ta görevli diplomatlarının büyük kısmını geri çekmesi gerektiğini söyledi. Öte yandan Dışişleri Bakanı Kulhanek, Çekya’nın Rusya ile dengeli diplomatik ilişki kurmak istediğini ve diplomat sayılarını tekrar görüşmeye açık olduklarını ifade etti. Bakan Kulhanek, Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyelerine de verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

DİPLOMATİK KRİZ

16 Ekim 2014’te o zamanki adıyla Çek Cumhuriyeti’nin Vrbetice kenti yakınındaki mühimmat deposunda yaşanan patlamada depo yerle bir olmuştu. Çek polisi, 2018’de İngiltere’nin Salisbury kentinde iki eski Rus ajanın zehirlenmesi olayıyla da ilişkili olduğu öne sürülen Alexander Mishkin ve Anatoly Chepigov adlı kişilerin patlamayla ilgilerinin olduğundan şüphelenildiğini açıkladı.

Çekya, 17 Nisan tarihinde, 18 Rus diplomatı, istihbarat faaliyetlerinde bulundukları gerekçesiyle, sınır dışı etmişti. Diplomatlar, 2014’teki patlamada rol almakla suçlanıyor. İddiaların “temelsiz ve absürd” olduğunu savunana Rusya da Çekya’nın 20 diplomatını sınır dışı etme kararı aldı.