Çekya, 18 Rus diplomatı sınır dışı edecek

Politika
Ömer Cihad Kaya
19 Nisan 2021, 10:13
Ömer Cihad Kaya
19 Nisan 2021, 10:13

Çekya, Rusya Federasyonu istihbarat servislerine çalışan 18 diplomatı, ülkede istenmeyen kişi ilan ederek derhal sınır dışı edileceğini açıkladı. Teşhis edilen Rus casusların, 2018’de Sergey Skripal’in zehirlenmesi olayı ve 2014 yılında bir silah deposunda meydana gelen patlama ile bağlantıları olduğu belirlendi.

Çekya Başbakanı Andrej Babiş, dün Rusya lehine casusluk faaliyeti yürüttüğü belirlenen 18 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini duyurdu. Rusya istihbarat servisine çalışanlarının, 2014’te ülkenin Güney Moravya bölgesinde bir mühimmat deposunda meydana gelen patlamayla ilişkisinin olduğu ve 2018’de Birleşik Krallık’ta zehirlenen eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesiyle ilgili bulunduğu dile getirildi.

Olayın, ardından başkent Prag’da bir grup Rus Büyükelçiliği önünde eylem gerçekleştirdi.

Prag Rus Büyükelçiliğinde Rusya protestosu

RUSYA’DAN KARŞI HAMLE GELDİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Çekya’nın Rus casuslarına yönelik kararına tepki gösterdi. Rusya, Çekya’nın Moskova Büyükelçiliğinde çalışan 20 diplomatı “istenmeyen kişi” ilan etti. Çek diplomatlara Moskova’dan ayrılmaları için 19 Nisan’a kadar süre verildi.

RUS AJAN SKRİPAL’İN ZEHİRLENMESİ OLAYI

İngiliz dış istihbarat servisi MI6 için çalıştığı ortaya çıktığında ülkesinde mahkum edilen ve daha sonra casus takasıyla İngiltere’ye gelen Rus ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia, 4 Mart 2018’de Salisbury’de bir bankta bilinçlerini yitirmiş vaziyette bulunmuştu.

İngiltere, olayda Rusya tarafından imal edildiği ileri sürülen, askeri nitelikte ve sinir sistemi üzerinde etkili bir kimyasal maddenin kullanıldığının kesinlik kazandığını duyurmuştu. Bu maddenin Sovyetler Birliği tarafından 1970 ve 1980’lerde geliştirilen “Noviçok” adlı kimyasal grubunun üyesi olduğu belirtilmişti. Olayın ardından Rusya’nın 23 diplomatını sınır dışı eden İngiltere, yürüttüğü diplomatik temaslarla çok sayıda ülkenin de Rus diplomatları sınır dışı etmesini sağlamıştı. Rusya da buna karşılık olarak, “mütekabiliyet” ölçüleri içinde bu ülkelerin diplomatlarıyla ilgili sınır dışı kararları vermişti.