Çek Cumhuriyeti’nden Rusya ve Belarus vatandaşlarına vizeyi durdurma kararı

Güncel
qha muhabir
23 Haziran 2022, 19:52
qha muhabir
23 Haziran 2022, 19:52

Ukrayna’ya karşı savaş başlatan Rusya’nın ve Rusya’nın saldırılarını destekleyen Belarus’a yönelik dünya kamuoyundan yaptırımlar her geçen gün artıyor. Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Rus ve Belarus vatandaşlarına vize verilmesini durdurma kararı aldı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları sürerken, dünya ülkelerinden yaptırım uygulanmaya devam ediyor.  Çek Cumhuriyeti, Ruslara ve Belaruslulara vize vermeyi durdurma kararı aldı. Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, insani durumlar dışında Rus ve Belarus vatandaşlarına vize verilmesini durdurma önerisini kabul etti.  

Ukrayna’ya savaş başlatan Rusya, Avrupa ülkeleri ve ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldı. Rusya’nın savaşta finanse edeceği ekonomisini durdurma kararı alan ülkeler aynı zamanda savaşı başlatan Rusya’ya ve savaşı destekleyen Belarus’a karşı yaptırım kararları alıyor. Rusya, en büyük gelir kaynağı doğal gaz ve petrol ithalatını sağlayamıyor.

Öte yandan, günlerdir Rusya’nın işgal girişimi ve saldırıları ile mücadele eden Ukrayna yönetimi, Rus vatandaşlarına vizesiz girişi kaldırdı. Rus vatandaşları, Ukrayna’ya vize şartıyla girecek. Karar, 1 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.