Çavuşoğlu: Ukrayna tahılının Rusya tarafından alınıp illegal yollarla satılmasına karşıyız, kesinlikle müsaade etmeyiz!

Güncel
qha muhabir
23 Haziran 2022, 12:04
qha muhabir
23 Haziran 2022, 12:04

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ülkeye ziyarette bulunan Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Çavuşoğlu, görüşme gündemi kapsamındaki açıklamalarında Ukrayna tahılının Rusya tarafından alınıp illegal yollarla satılmasına Türkiye’nin kesinlikle karşı olduğunu vurguladı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 23 Haziran 2022 tarihinde Türkiye’ye ziyarette bulunan Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Bakan Çavuşoğlu “Daha çok Rusya üzerine odaklandık. İstanbul’da bir toplantı planlanıyor. Görüşmek istiyoruz. Sonuçta onların daveti üzerine Moskova’ya askeri bir heyetimiz gitti. O görüşme olumlu geçti. Çalışmalar hakkında tüm taraflara bilgi veriyoruz. Fransa, İngiltere ve Almanya dışişleri bakanlarını da bilgilendiriyoruz. Türkiye olarak yapıcı bir rol oynuyoruz” dedi.

Ukrayna tahılının çalınması konusuna ilişkin konuşan Çavuşoğlu, “Biz Ukrayna’nın tahılının ya da herhangi bir ürününün Rusya veya başka bir ülke tarafından alınıp illegal bir şekilde uluslararası piyasalara satılmasına da karşıyız, Türkiye olarak bu ürünlerin bize gelmesine de kesinlikle müsaade etmeyiz, bu konuda devletimizin ve yetkili kurumlarımızın kararlılığı tamdır” ifadelerini kullandı.

LİMANLARDAN TAHILLAR ÇIKARILMAZSA CİDDİ BİR AÇLIĞA SEBEP OLACAK

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss ise Türkiye’nin Ukrayna konusundaki çabaları dolayısıyla Çavuşoğlu’na teşekkür etti ve Ukrayna’dan tahıl koridoru açılmasına ilişkin “Eğer buradaki sorun çözülmezse, bu limanlardan tahıllar çıkartılamazsa ciddi bir açlığa sebep olacaktır. Bu konuda da yine uygulamaya dair kararlar alabileceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.