Çavuşoğlu'nun ziyareti öncesi AB'den Türkiye'ye mesaj

Güncel
Ozan Barış Erim
19 Ocak 2021, 21:16
Ozan Barış Erim
19 Ocak 2021, 21:16

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB-Türkiye ilişkilerinin yaz ayına göre daha iyi olduğunu bildirdi. Ayrıca Borrell, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Brüksel’de yapacağı görüşmede dinamikleri değiştirebileceklerini söyledi.

AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB-Türkiye ilişkileri ile ilgili değerlendirmede bulundu. Borrell, bugün yapılan Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda “ortak dışişleri ve savunma politikası” konulu oturumda milletvekillerine bilgilendirmede bulundu. Ayrıca Borrell, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yapacağı görüşmeye ilişkin açıklama yaptı.

“ORTAM GEÇEN YAZA GÖRE DAHA İYİ”

Borrell, Çavuşoğlu ile 21 Ocak 2021’de yapacağı görüşmeye ilişkin, “Şu andaki ortam geçen yazdan daha iyi. Çavuşoğlu ile görüşmemin, ağustosta Malta’da yaptığımız bir saat sürmeyen toplantıdan daha uzun sürmesini ümit ediyorum. Dinamikleri değiştirebilecek miyiz, buna bakacağız. Ben değiştirebileceğimizden eminim.” diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU, BRÜKSEL’İ ZİYARET EDECEK

Çavuşoğlu, 20-22 Ocak 2021 tarihlerinde Brüksel’e resmi ziyarette bulunacak. Çavuşoğlu ziyaretler kapsamında Borrell ile görüşecek. Öte yandan Çavuşoğlu, AB Konseyi ve AB Komisyonu yetkilileriyle de görüşme gerçekleştirecek.