Çavuşoğlu: Kıbrıs'ta iki devletli çözüm olmalı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Ocak 2021, 17:42
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Ocak 2021, 17:42

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yapan KKTC’li mevkidaşı Tahsin Ertuğruloğlu ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Kıbrıs meselesine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, “İki devletli bir çözüm olması gerekiyor.” dedi. Ayrıca ocak ayında ilk toplantıyı gerçekleştirmek üzere Yunanistan’ı istikşafi görüşmelere davet eden Çavuşoğlu, Yunanistan’ın bahanesinin kalmadığını, bunun resmi bir davet olduğunu vurguladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun resmi davetlisi olarak dün akşam Ankara’ya geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, bugün Ankara’da yapılan baş başa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu buradaki konuşmasında, Kıbrıs meselesine ilişkin, “Egemen eşitliğin müzakere edilmesi, iki devletli çözümün olması gerekiyor.” dedi.

“52 YILDIR SONUÇ ALINAMAYAN MÜZAKERELER TÜKETİLDİ”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda, 52 yıldır sonuç alınamadığını ve federasyon üzerine yapılan müzakerelerin tüketildiğini belirtti. Çavuşoğlu, garantör ülkeler ve adadaki tarafların, kendi görüşlerini ortaya koyduğu bir müzakerenin gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

ÇAVUŞOĞLU: YUNANİSTAN’IN BAHANESİ KALMADI, BU RESMİ BİR DAVET

Çavuşoğlu, ocak ayı içinde ilk toplantıyı gerçekleştirmek üzere, Yunanistan’ı istikşafi görüşmelere başlamaya davet etti. Bakan Çavuşoğlu, iki ülkenin Akdeniz’deki yeraltı kaynaklarının aranması ve mevcut sorunların görüşüleceği ilgili toplantılar için Yunanistan’ın “bahanesinin kalmadığını” kaydetti. Yunanistan’ın 11 Ocak 2021’de görüşmelerin başlatılabileceğini söylediğini ancak henüz bir adım atılmadığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Bu resmi bir davettir.” dedi. Daha önce Yunanistan ile yapılan, yaklaşık 60 tur süren istikşafi görüşmelerin sonuncusu 2016 yılında durduruldu.

“TÜRKİYE AB İLE SAĞLIKLI İLİŞKİLER İSTİYOR”

Çavuşoğlu ayrıca Türkiye’nin Avrupa’nın bir parçası olduğunu ve AB ile daha sağlıklı, daha pozitif ilişkiler istediklerini de kaydetti.

ERTUĞRULOĞLU: TOPLUMLARARASI GÖRÜŞMELER SÜRECİ BİTTİ

Kıbrıs konusunda federasyonu görüşmenin söz konusu olmadığını vurgulayan KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ise, “Toplumlar arası görüşmeler süreci bitmiştir. Toplumlar arası görüşmeler süreci diye bir süreç söz konusu değildir. Federasyonu görüşmek söz konusu değildir. Egemen eşitlikten bahsediyorsak, egemen eşitlik derken federasyon hedeflemek zaten siyaset bilimine aykırıdır. Federasyonda egemenlik yoktur.” ifadelerini kullandı.

“ARTIK BOŞ HARCAYACAK 52 YILIMIZ YOK”

Türk tarafının iyi niyetle görüşme sürecine olan bağlılığıyla, 52 yıldır bu yönde çabaladıklarını belirten Ertuğruloğlu, şunları kaydetti:

“Bütün müzakere süreçlerinde uluslararası camianın gündeme getirdiği anlaşma modeline Türk tarafının olumlu bakarak ama her defasında da Rum tarafının reddettiği süreçlerden geldik. Bütün süreç Türk tarafının iyi niyetiyle gündeme gelmiştir, 5+1 önerisi de aynıdır, Türk tarafının önerisidir. Ama artık boşa harcayacak 52 yılımız yok. Boşa harcayacak bir yılımız da yok. Ortak vizyon var mı yok mu? Bu ortak vizyon da iki ayrı egemen devletin egemen eşitliği zeminidir. Bu varsa konuşulur. Bu yoksa beraber oturup ana vatanımızda izleyeceğimiz yola beraber karar vereceğiz. Ulusal davada beraber karar verilir.”