Çavuşoğlu, Afganistan'daki son durumu ABD'li mevkidaşı Blinken ile görüştü

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ağustos 2021, 11:27
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ağustos 2021, 11:27

Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonda görüştü. Bakan Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşıyla gerçekleştirdiği görüşmesinde Afganistan’daki son durumu ele aldı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığından edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bakan Çavuşoğlu’nun, ABD’li mevkidaşı ile görüşmesinde Afganistan’daki son durum gündemi ele alındı.

TALİBAN’IN AFGANİSTAN’I ELE GEÇİRME SÜRECİ

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020’de yapılan barış anlaşmasının ardından bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan’dan çekilme süreci başladı. Taliban, Afgan hükumetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettirdi. Taliban, eş zamanlı şekilde, Haziran’dan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan’da birçok ilçeyi, son bir ayda da vilayet merkezlerini hızla ele geçirdi. Taliban, başkent Kabil’i kuşattı ve dün Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız şekilde kontrolü ele aldı.