Çavuşoğlu açıkladı! Türkiye, Ukrayna'ya saldıran Rusya'ya yönelik yaptırımlara katılacak mı?

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Nisan 2022, 12:44
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Nisan 2022, 12:44

Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırarak başlattığı savaşa dair gündemi değerlendirdi. Bakan Çavuşoğlu, “Buça ve İrpin gibi bölgelerden gelen insanlık dışı görüntüler bizim de kınadığımız görüntüler, atmosferi değiştirdi. Ukrayna tarafında olumsuz bir hava estirdi. Bununla ilgili Rusya Federasyonu’nun farklı açıklamaları oldu ama sonuçta bu müzakere sürecini olumsuz anlamda etkiledi” dedi. Rusya’ya yönelik yaptırımlara Türkiye’nin katılıp katılmayacağı yönündeki sorulara da açıklık getiren Çavuşoğlu, tüm zorluklara rağmen bir ateşkes imkanı olduğunu söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün NTV canlı yayınına konuk olarak Rusya-Ukrayna savaşı gündemine dair gelişmeleri ele aldı, soruları yanıtladı. Çavuşoğlu, “Antalya’da başlayan çabalarımızın önemli ölçüde faydasını masada gördük. İstanbul’daki toplantı her iki tarafın da söylediği gibi en anlamlı ilerleme kaydedilen müzakere idi. Sahada da Rusya’nın, Kıyiv ve çevresinden çekildiğini gördük. Tabii herkes buna temkinli yaklaştı.” diye konuştu. Öte yandan sorun uzadıkça çözümün daha zor hale geldiğini ifade eden Çavuşoğlu, “Tüm zorluklara rağmen bir ateşkes imkanı var” dedi.
Çavuşoğlu, Rusya’nın Buça’da gerçekleştirdiği katliamların müzakereleri olumsuz etkilediğini vurguladı.

TÜRKİYE RUSYA’YA YÖNELİK YAPTIRIMLARA KATILACAK MI?

Bakan Çavuşoğlu, Rusya’ya yönelik yaptırımlara Türkiye’nin katılıp katılmayacağı yönündeki soruya da yanıt verdi. Birleşmiş Milletlerin yaptırım kararı alması durumunda bu karara Türkiye’nin de uyacağını söyleyen Çavuşoğlu, “Türkiye uluslararası hukuka uygun hareket ediyor. Biz dengeli tutumumuzu sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

İki ülke liderlerini bir araya getirmek için çaba sarf edeceklerini dile getiren Çavuşoğlu, “Heyetlerimiz arasında müzakereler devam ediyor” dedi.
Bakan Çavuşoğlu, “Buça ve İrpin gibi bölgelerden gelen insanlık dışı görüntüler bizim de kınadığımız görüntüler atmosferi değiştirdi. Ukrayna tarafında olumsuz bir hava estirdi. Bununla ilgili Rusya Federasyonu’nun farklı açıklamaları oldu ama sonuçta bu müzakere sürecini olumsuz anlamda etkiledi” ifadelerine dikkat çekti.

TÜRKİYE, ÇÖZÜM İÇİN ÇABA SARF EDİYOR

Ukrayna’dan sivillerin tahliyeleri ile ilgili de açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, “Türkiye olarak çözüm için çaba sarf ediyoruz. Değişik yöntemlerle tahliyeleri gerçekleştirdik. Tahliyelerde tüm risklere rağmen başarı elde ettik” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: TÜRKLERİN UKRAYNA’DAN TAHLİYESİ İÇİN GEMİYE İHTİYAÇ YOK

Mariupol’de 30’un altında Türk vatandaşı olduğunu tahmin ettiklerini belirten Çavuşoğlu, buradaki Türk vatandaşlarının tahliyesi için gemiye ihtiyaç olmadığını kaydetti.

Çavuşoğlu’nun konuşmasında ayrıca şu ifadeler yer aldı:

PUTİN-ZELENSKIY ZİRVESİ

“Bir liderler zirvesi, iki liderin evet demesine bağlı özellikle de Putin’in evet demesine bağlı. Tabii sahada atmosfer daha karamsar olmaya başladı. İki liderin bir araya gelmesi için görüş ayrılıklarının azalması lazım. Bu konuda da iki heyet arasında yoğun müzakerelerin devam ettiğini görüyoruz.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “18 Mayıs’ta Washington’da Blinken ile görüşeceğiz, ABD samimi olursa, biz de gerekli adımları atarız” dedi.