Büyükelçi Güldere, Ukrayna’nın yeni Stratejik Sanayiler Bakanı Ryabikin'i ziyaret etti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Aralık 2021, 14:53
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Aralık 2021, 14:53

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna’nın yeni Stratejik Sanayiler Bakanı Pavlo Ryabikin’i ziyaret etti. Ziyaret kapsamında, Türkiye ve Ukrayna’nın teknoloji, uzay, havacılık ve savunma sanayi alanlarındaki işbirliği ve mevcut somut projeleri ile ilave yatırım olanakları ele alındı.

Türkiye Cumhuriyeti Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere dün Ukrayna’nın yeni Stratejik Sanayiler Bakanı Pavlo Ryabikin (Pavlo Riabikin) ile bir araya geldi. Görüşmede, stratejik ortaklıkların geliştirilmesine odaklanılarak ülkeler arasındaki ikili işbirliğinin çeşitli yönleri ele alındı. Öte yandan görüşmede, Türk yatırımlarının Ukrayna pazarına girmesi için en uygun koşulların yaratılmasına özel önem verilirken, özellikle havacılık ve gemi inşa endüstrilerindeki işbirliği değerlendirildi.

Görüşmede, Ukrayna Stratejik Sanayi Bakanı Ryabikin, ülkeler arasındaki işbirliğin geliştirilmesine ilişkin desteğini ifade ederek yatırım projelerinin uygulanmasının hızlandırılmasında Türk tarafına azami yardımın sağlanacağı konusunda güvence verdi.

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliğinden görüşmeye ilişkin bugün yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

TÜRKİYE-UKRAYNA İŞBİRLİĞİ VE EK YATIRIM OLANAKLARI DEĞERLENDİRİLDİ

“Ukrayna’nın yeni Stratejik Sanayiler Bakanı Pavlo Ryabikin’i ziyaret ettik. Türkiye-Ukrayna olarak teknoloji, uzay, havacılık ve savunma sanayii başlıklarında işbirliğimizi nasıl ilerletebileceğimizi konuştuk. Mevcut somut projeleri ve ilave yatırım olanaklarını ele aldık. Ukrayna’yla ilişkilerimizin temel formülü ‘kazan-kazan’, birlikte güçlenip birlikte büyüyeceğimiz nice projelere imza atılması için çalışıyoruz. Bakan Ryabikin ve ekibine bu verimli görüşme için teşekkür ederiz.”