Büyükelçi Bodnar: Türkiye, Ukrayna ile Rusya’yı müzakere masasına oturtmayı başaran tek ülke!

Güncel
Anife Bilal
08 Haziran 2022, 17:16
Anife Bilal
08 Haziran 2022, 17:16

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna’yı müzakere masasına oturtmayı başaran tek ülke olduğunu ifade etti. Büyükelçi Bodnar, Türkiye sayesinde Mart ayında iki ülke arasında yapılan müzakerelerde belirli gelişmelerin sağlandığını ancak Rusya’nın bu gelişmeleri heba ettiğini vurguladı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Ukrayna Medya Merkezi tarafından düzenlenen çevrimiçi basın toplantısında yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Türkiye’ye arabuluculuk yapma girişimleri için minnettar olduğunu belirterek, “Türkiye iki tarafı yani saldırgan Rusya’yı ve kurban olan Ukrayna’yı müzakere masasına oturtmayı başaran tek ülke. İlgili müzakerelerde belirli gelişmeler oldu. İstanbul’da Mart ayının sonunda düzenlenen görüşmeden sonra anlaşmayı imzalamak için çalışmaya devam etmeye hazırdık. Ama her zamanki gibi Rusya’ya güvenilmiyor. Diyaloğu devam ettirmek yerine Rusya, sıradaki saldırıya geçerek elde ettiğimiz gelişmeleri heba etti.” dedi.

Türkiye’nin Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakereleri yeniden başlatma denemelerden vazgeçmediğini ve taraflarla görüşmeler yaparak temas noktalarını bulmaya çalıştığını belirten Bodnar, “Ukrayna’nın kesin şartı; Rus işgal güçlerinin çekilmesi. Bu şart kabul edilirse müzakerelerin başarılı geçme ve bir anlaşmanın imzalanmasıyla sonuçlanma şansı olabilir.” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüştü. Görüşmede ikili ilişkiler, Ukrayna ve Suriye gündemi başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı.