Ukrayna Büyükelçisi Bodnar: Rus saldırganlığına karşı en büyük önlem Ukrayna'nın NATO'ya üyeliğidir

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ocak 2022, 12:38
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ocak 2022, 12:38

Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezinde (ANKASAM) bugün “Ukrayna-Türkiye: Diplomatik İlişkilerin 30. Yılı” konulu basın toplantısı düzenlendi. Konferansın konuşmacısı Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Türkiye ve Ukrayna’nın bölgesel barışa hizmet eden çalışmalarının yanı sıra Rus saldırganlığı konusunda Ukrayna’nın tutumunu aktardı. Büyükelçi Bodnar, uluslararası kamuoyunun gündemindeki konuyla ilgili, “Rus saldırganlığına karşı alınabilecek en büyük önlemlerden biri Ukrayna’nın NATO’ya üyeliğidir.” değerlendirmesini yaptı.

Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi’nde (ANKASAM) bugün saat 11:00’de “Ukrayna-Türkiye: Diplomatik İlişkilerin 30. Yılı” konulu konferans düzenlendi. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar (Vasyl Bodnar) konferansa konuşmacı olarak katıldı. Konferansın açılış konuşmasını ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol gerçekleştirdi. Prof. Dr. Erol, konferansın gündem konusunun ilişkilerin 30’uncu yıl dönümü olsa da bugün Ukrayna’daki durumun çok önemli olduğunu kaydetti. Erol, Ukrayna-Türkiye ilişkilerinin tarihini ve iki ülkenin halkları arasındaki derin ilişkilerin söz konusu olduğuna değindi.

ANKASAM BAŞKANI PROF. DR. EROL: TÜRKİYE BARIŞ İÇİN AKTİF DESTEĞİNİ ORTAYA KOYUYOR

ANKASAM Başkanı, Türkiye’nin Ukrayna’nın bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve egemenliğine destek vermesinin altında bu ortak geçmiş ve ortak tarih anlayışının yattığını kaydetti. Öte yandan Erol, Ukrayna-Türkiye ilişkilerinin bölge ve dünya siyaseti açısından önemli olduğuna dikkat çekti. Ukrayna-Türkiye ilişkilerinin 30 yıllık kısa sürede önemli mesafeler kat ettiğini vurgulayarak, “Ukrayna sadece bölgesel değil uluslararası alanda da dünya barışının geleceği anlamında jeopolitik olarak ciddi bir öneme sahip” ifadelerini kullandı. Erol, “Bunun için İkinci Dünya Savaşı öncesini çok iyi okumak lazım. Türkiye nasıl İkinci Dünya Savaşı öncesi bölgesel ve küresel olarak barış diplomasisi sürdürüyorsa bugün de aynı şekilde politika yürütüyor.” dedi. Türkiye’nin, Ukrayna-Rusya arasındaki meselede arabuluculuk rolüne de değinen Erol, “Türkiye barış için aktif desteğini ortaya koyuyor” diye konuştu.

UKRAYNA BÜYÜKELÇİSİ BODNAR, TÜRKİYE-UKRAYNA İLİŞKİLERİNİN 30. YILINDA GELİNEN NOKTAYI DEĞERLENDİRDİ

Konferansın konuşmacısı olan Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ise Ukrayna-Türkiye ilişkilerini ekonomik, savunma sanayi, turizm ve insanı ilişkileri alanlarında değerlendirdi. Türkiye’de illeri gezmeye başladığını aktaran Büyükelçi Bodnar, bölgelerarası iş birliği ile ortaklık konusunu anlattı. Ortak tarih ve ortak geçmiş konusuna değinen Bodnar, arşiv belgelerinin ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi. Ayrıca Türkiye ve Ukrayna’nın bölgesel barışa hizmet eden çalışmaları ve Rus saldırganlığı konusunda Ukrayna’nın tutumunu aktardı.

Büyükelçi, ortak tarih konusunda Ukrayna asıllı Hatice Turhan Sultan’ın Osmanlı ve Ukrayna için öneminin bilinmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Bu konuda yakın bir zamanda ortak toplantı ve oturum aşamasına geleceğiz” dedi. Ayrıca Bodnar, Ukrayna’daki Türkler ve Türkiye’deki Ukraynalıların insani ilişkilerini anlattı.

Türk iş insanlarının Ukrayna’da lider konumda olduğunu kaydeden Bodnar, Türkiye’de sürekli ikamet eden 35 bin Ukraynalının bulunduğunu belirtti.

Büyükelçi, Türkiye genelinde Ukraynalıların kurduğu toplam 18 Ukrayna derneği olduğunu da sözlerine ekledi.

“RUSYA’YA KARŞI ALINACAK EN BÜYÜK ÖNLEM, UKRAYNA’NIN NATO ÜYELİĞİDİR”

“Rus saldırganlığına karşı alınabilecek en büyük önlemlerden biri Ukrayna’nın NATO’ya üyeliğidir” diyen Büyükelçi Bodnar, “2008 yılında Ukrayna’nın NATO’ya üye olmaması hatadır.” dedi.

Almanya ve Batı’nın Rusya-Ukrayna gerilimine dair tutumuna yönelik soruya karşılık Bodnar şunları dile getirdi:

“Almanya Ukrayna’ya silah gönderilmesine karşıydı. Ukrayna’nın NATO Entegrasyonu konusunda inançlı değillerdi. Onların kendi argümanları vardı. Ben de Alman tarafıyla defalarca müzakere yaptım. Bu argümanlar arasında iş dünyasının baskısı vardı. Rusya ile ilişkileri olanlar… Bunun örneği de Kuzey Akım projesiydi. Açıkçası beni şaşırtan; bazı alman diplomatların bana Rusya’ya 2014’te teslim olmamız gerektiğini söylemeseydi. Almanya Avrupa’nın güvenliğini önemsemiyor. Tutumları bunu gösteriyor. İkinci boyutu ise iyi bir arabulucu olma istekleri. Sanırım bu bağlamda onların arabuluculuğu Kremlin’e olacaktır.

NATO’ya üyelik konusu çok önemli bu devletler anlamalı ki bizim başımıza gelen bir gün onların da başına gelebilir. Tarihe bir bakarsak bunun örneklerini görürüz. Aslında biz Almanya’da Ukrayna kamuoyu araştırması düzenledik. Bu, AB Entegrasyonu ile ilgiliydi. Almanların yüzde 60’ı o anket sonucuna göre Ukrayna AB üyeliğini destekliyor. Öte yandan Almanya’dan Ukrayna’daki reformlarla ilgili ciddi destek alıyoruz.”