Büyükçekmece ile Ukrayna'nın Dolına şehri arasında kardeşlik protokolü imzalandı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ocak 2022, 22:24
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ocak 2022, 22:24

Ukrayna’nın İvano-Frankivsk bölgesindeki Dolına (Dolyna) şehri ile İstanbul’un ilçelerinden biri olan Büyükçekmece Belediyesi arasında kardeşlik protokolü imzalandı. Büyükçekmece-Dolına kardeş şehir protokolü Büyükçekmece Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen törenle gerçekleşti.

Türkiye’den bir heyetin 2021 yılının Ağustos ayında Ukrayna’nın Prıkarpattya (Prykarpattia) bölgesine yaptığı ziyarette İstanbul’un Büyükçekmece ilçesi ile Ukrayna’nın Dolına şehri arasında bir kardeşlik protokolüne dair anlaşmaya varılmıştı. Büyükçekmece Belediye Meclis Salonu’nda 14 Ocak 2022 tarihinde düzenlenen törenle “kardeş şehir protokolü”nü Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ve Dolına Belediye Başkanı Ivan Dıriv imzaladı. Törene; Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy, Ukrayna’nın İstanbul Konsolosu Katerına Pasınçuk, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Dolına Belediye Başkanı Ivan Dıriv, Ukrayna Milletvekilli Tetiana Tsıba ve Oksana Savçuk, Ivano-Frankivsk Bölgesi Macaristan Fahri Başkonsolosu Vasıl Vıgıvanyuk, Kaluş Belediye Başkanı Andriy Naida ve Büyükçekmece Belediye Meclis Üyeleri katıldı.

Büyükçekmece Belediyesi ile Dolına Belediyesi arasında imzalanan kardeş şehir protokolü kapsamında her iki ülke arasındaki tarihe dayanan dostluk bağlarının daha da geliştirilmesi; sosyal, kültürel, eğitim, sanat, spor ve ekonomi alanlarında derin ve kalıcı bir işbirliği yapılmasının hedeflendiği vurgulandı.

Dolına Belediye Başkanı Ivan Dıriv, “Bu, şehirlerimiz ve sakinleri arasında işbirliği kurmak, böylece ülkeler ve halklar arasındaki işbirliğini güçlendirmek için büyük bir fırsat. Projelerin pratik düzlemde uygulanması, çeşitli alanlarda ilişkilerin geliştirilmesi için bir platform oluşturduk: kültür, iş, spor ve iş. Kuşkusuz bu, topluluklarımızın gelişimine ve refahına katkıda bulunacaktır.” dedi.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ise, “Bu prokol, şehirlerin kültürel işbirliğinin genişlemesini, gençlerin ülkeler ve kültürlerle tanışmasını sağlıyor. Ekonomik ortaklık, devletler arasındaki işbirliğinin önemli bir bileşenidir. Artık iş dünyası için yeni fırsatlar da açtığımıza inanıyorum. Çok sayıda Türk iş insanı halihazırda Ukrayna’da, çoğunlukla başkentte çalışıyor. Yeni işbirliği bölgeleri açıyoruz.” diye konuştu.
Ukrinform’un haberine göre, Başkan Büyükçekmece Belediye Başkanı Akgün, törende Türkiye’nin Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne desteğini vurgulayarak, Rusya’nın saldırganlığını kınadı ve Ukrayna’nın zaferine olan güvenini dile getirdi.

Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy şunları kaydetti:

“Bu tür etkinlikler sadece şehirleri ve toplulukları değil, bütün ülkeleri bir araya getiriyor. Ukrayna ve Türkiye, yakın ilişkiler ve aktif temasları kanıtladığı gibi, stratejik ortaklardır. Özellikle, Ukrayna Parlamentosu (Verkhovna Rada) Türkiye ile Parlamentolar Arası İlişkiler Grubu’ndan bir grup Ukraynalı parlamenter geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi ziyaret etti. Cumhurbaşkanları düzeyindeki en yüksek siyasi temsilden yerel düzeyde ortaklığa kadar her düzeyde ülkelerimiz arasında yakın ilişkilerimiz var.”

Diğer yandan Odesa ve İstanbul ise bu yıl kardeş şehir olmalarının 25’inci yıl dönümünü kutlayacak.