BULTÜRK Genel Başkanı Rafet Ulutürk Bulgaristan'daki seçim sonuçlarını değerlendirdi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Nisan 2021, 17:16
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Nisan 2021, 17:16

Ayyıldız Huri KAPTAN / QHA Ankara

Bulgaristan’da 45. parlamentoda yer alacak 240 milletvekilini seçmek için 4 Nisan 2021 tarihinde yapılan seçimin nihai sonuçları açıklandı. Bulgaristan Türklerinin Kültür ve Hizmet Derneği (BULTÜRK) Genel Başkanı Rafet Ulutürk, Bulgaristan’daki seçimlere ilişkin Kırım Haber Ajansına yaptığı açıklamada, hükumetin kurulması için yeterli sonuç alınmayan seçimlere ilişkin, “Şu durumda Türk partileri ile koalisyon kurulma ihtimali bulunmuyor” dedi.

Bulgaristan’da Merkez Seçim Komisyonu (ZİK), 4 Nisan’da yapılan parlamento seçimi ile ilgili nihai sonuçları açıkladı. Seçimlere katılım oranı ise yüzde 49,1 oldu. Sonuçlara göre hiçbir siyasi parti tek başına hükumet kuramayacak. 240 kişilik parlamentoda, Başbakan Boyko Borisov’un Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisinin 75 sandalyesi olurken; popüler şovmen Slavi Trifonov’ın Böyle Bir Halk Var (İTN) partisinin 51 sandalyesi oldu. Türklerin kurduğu parti Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden (HÖH-DPS) 30 Türk milletvekili seçilirken, iktidardaki GERB partisinden de 2 Türk milletvekili meclise girmeye hak kazandı.

BULGARİSTAN’DA NİHAİ SEÇİM SONUÇLARI: KAÇ TÜRK VEKİL PARLAMENTODA?

Bulgaristan Merkez Seçim Komisyonu ZİK’in raporuna göre, Türkiye’den 26 bin kişinin oy kullandığı 4 Nisan Bulgaristan Genel Seçimi’nde ülkede kayıtlı 6 milyon 789 bin 605 seçmenin 3 milyon 334 bin 283’ü oy kullandı. Verilen geçerli oyların yüzde 31,25’i GERB, yüzde 21,5’i İTN, yüzde 17,92’si BSP, yüzde 12,50’si HÖH, 11,25’i DB ve yüzde 5,83’ü İSMV’ye verildi. Oyların yüzde 26.1’ini alarak birinci sıraya yerleşen Başbakan Boyko Borisov’un partisi GERB’in ardından, yüzde 17.7 ile şovmen Slavi Trifanov’un Böyle Bir Halk Var Partisi ikinci, yüzde 15 ile Sergey Stanişev başkanlığındaki Bulgaristan Sosyalist Partisi üçüncü, yüzde 10.3 ile çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Mustafa Karadayı başkanlığındaki Hak ve Özgürlükler Hareketi dördüncü, yüzde 9.5 ile Demokratik Bulgaristan Partisi beşinci ve yüzde 4.7 ile Ayağa Kalk, Mafya Dışarı Partisi altıncı oldu.

Bulgaristan'da nihai seçim sonuçları açıklandı

İlgili haber: Bulgaristan’da GERB partisi mecliste çoğunluğu sağlayamadı: Rekor sayıda Türk milletvekili oldu!

HİÇBİR SİYASİ PARTİ TEK BAŞINA HÜKUMET KURAMAYACAK

Sonuçlara göre hiçbir siyasi parti tek başına hükumet kuramayacak. Yeni kabinenin parlamentodan güven oyu alabilmesi için en az 121 milletvekilinin desteği gerekli. ZİK, parlamentoda yer alacak yeni milletvekillerin isimlerini açıklamak için siyasi partilerden 11 Nisan’a kadar bilgi bekliyor. Cumhurbaşkanı Rumen Radev de Anayasa gereği önce en fazla milletvekiline sahip siyasi parti olan GERB’e hükumet kurma görevini verecek.

BULGARİSTAN SEÇİMLERİ SONUCU TÜRK ADAYLAR MECLİSE GİRDİ

Bulgaristan’da 45. parlamentoda yer alacak 240 milletvekilini seçmek için 31 politik parti ve koalisyon ile inisiyatif komitesinin katıldığı seçimlerde, 6 politik partinin Sofya parlamentosuna girdiği duyuruldu. Türklerin kurduğu parti Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden (HÖH-DPS) 31 Türk milletvekili seçilirken, iktidardaki GERB partisinden de 2 Türk milletvekili meclise girmeye hak kazandı. Bulgaristan Türklerinin Kültür ve Hizmet Derneği (BULTÜRK) Genel Başkanı Rafet Ulutürk, Bulgaristan’daki seçimlere ilişkin Kırım Haber Ajansına özel değerlendirmelerde bulundu.

“SEÇİMLERİN YENİLENMESİ BEKLENİYOR, CİDDİ BİR KARIŞIKLIK VAR”

BULTÜRK Genel Başkanı Rafet Ulutürk, “Açıklanan nihai seçim sonuçlarına göre sözde olarak nitelendirdiğimiz Türk partilerinden 30 tane Türk vekil girdi. İktidar partisinden de 4 tane Türk vekil var. Bu sonuçlara göre seçimlerin yenilenmesi bekleniyor. Hükumet kurulmayacağı için ciddi bir karışıklık var. Seçimler yaklaşık 3 ay sonra tekrarlanacaktır.” dedi.

“TÜRK PARTİLERİNİN KOALİSYONA KATILMA İHTİMALİ SIFIRDAN AZ”

Hükumetin kurulması için hiçbir Türk partisinin koalisyona destek vermeyi kabul etmediğini belirten Ulutürk, “Konuya ilişkin diğer tüm partilerin açıklamaları var ama sözde Türk partilerinin koalisyon düşündüklerine dair herhangi bir açıklaması yok. Şu durumda Türk partileri ile koalisyon kurulma ihtimali sıfırdan da az.” diye konuştu.

Ulutürk, Türk partilerinin bundan sonraki nasıl bir rol üstleneceği ve nasıl bir yol izleyeceğine dair şunları kaydetti:
“Bulgaristan’da tahminen Ekim ayında cumhurbaşkanlığı seçimi olacak. Bu seçimlerin de birlikte tekrarlanmasıyla hem Bulgarların hem de Türklerin partilerindeki mevcut isimlerin gideceği ve yenileneceği öngörülüyor. Halk artık daha çok genç kadrolara önem veriyor.”

KIRCAALİ’DE OYLAMAYA KATILIM NEDEN DÜŞÜK?

Bulgaristan parlamentosunda yer alan Türk vekillerin etkinliğine ve faaliyetlerine ilişkin görüşlerini paylaşan Ulutürk, “30 senedir vekil olanların Türk halkına hiçbir faydası olmadı. Bundan dolayı Türklerin en yoğun olduğu bölge olan Kırcaali’de Türk milleti oy kullanmaya da gitmedi. Bu bölgede sadece yüzde 23’lük bir katılım oldu. İnsanlarımız Bulgar partisinden dolayı oy vermiyorlar ama bu sonuç bile problemli durumu gözler önüne seren bir gerçektir.” ifadelerini kullandı.

RAFET ULUTÜRK’TEN ESKİ VE KOMÜNİST KADROLARDAN KURTULMA TEMENNİSİ

Gelecek seçimlerde hem Bulgarlardaki hem de Türklerdeki eski komünist kadrolardan kurtulma temennisini paylaşan Ulutürk, “Bulgaristan da kurtulur biz de kurtuluruz. Yeni insanlara yeni vizyonlara ihtiyaç var. Çünkü halkın yanında olmayan hiçbir vekilin artık vekillik koltuğunda duramayacağı ortaya çıkmıştır. Artık hiçbir şey eskisi gibi değil, eskiden halkı uyutmak kolaydı ama artık öyle değil.” dedi.