BULTÜRK, BGSAM ve Avrupa Bulgaristan Türkleri Derneği seçimlerde desteklenecek adayları açıkladı!

Güncel
Ozan Barış Erim
24 Mart 2021, 01:03
Ozan Barış Erim
24 Mart 2021, 01:03

Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği (BULTÜRK), Bulgaristan Stratejik Araştırma Merkezi (BGSAM) ve Avrupa Bulgaristan Türkleri Derneği, ortak bir bildiri yayımlayarak Bulgaristan seçimlerinde destekleyecekleri adayları açıkladı.

BULTÜRK, BGSAM ve Avrupa Bulgaristan Türkleri Derneği bugün yayımladığı ortak bildiri ile Bulgaristan’daki seçimlerde destekleyecekleri adayları açıkladı. Konu ile ilgili yayımlanan bildiride, önemli olan Bulgaristan’daki Türk-Müslüman topluluğunun ali menfaatleri olduğuna dikkat çekildi. Bu kapsamda desteklenen adayların, Bulgaristan vatandaşlarının ve azınlık topluluklarının menfaatlerini en iyi şekilde dile getirebilen, Bulgaristan’daki demokrasinin kökleşmesine katkıda bulunacak, ülkenin barış, huzur ve güven içinde olması için hukukun üstünlüğü ve insan hakları konusunda mücadele edeceğine inanılan kişiler olduğu belirtildi.

“ETNİSİTE RÜYASI HALA DEVAM EDİYOR”

BULTÜRK, BGSAM ve Avrupa Bulgaristan Türkleri Derneği tarafından yayımlanan ortak bildirinin tamamı şu şekilde:

Saygıdeğer Basın mensupları, Bugün sizlere Bulgaristan’da, 04 Nisan 2021 Tarihinde yapılacak olan genel seçimler ile ilgili BULTÜRK (Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği) (İstanbul – Türkiye); BGSAM (Bulgaristan Stratejik Araştırma Merkezi) ve Avrupa Bulgaristan Türkleri Derneği (Frankfurt – Almanya) olarak öngörülerimizi ve aldığımız kararları kamuoyuna ve sizlere arz edeceğiz.

Bulgaristan devleti, Bağımsızlığını 1908’de ilan etmiştir. Böylece Balkan yarımadasında yeni bir devlet olarak dünya coğrafyasındaki yerini almıştır.

Bulgaristan; Kuruluşundan bu yana ülke tehlikede paranoyasından kendisini kurtaramamış ve bu paranoya günümüz siyasetçilerinde de maalesef görülmektedir. Jivkov totalitarizminin kafalara yerleştirdiği tek etnisite rüyası hala bazı kesimlerin alüsinasyonu olmaya devam etmektedir. Bu nedenle demokrasinin, temel hak ve özgürlüklerin hâkim olduğu hukuk devletinin gelişmesi ve güçlendirilmesi bu halüsinasyonun ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

“HALKA HİZMET EDENLER YOK EDİLMEYE ÇALIŞILDI”

Ayrıca; Ülke kuruluşundan bu yana demokrasinin gelişmesi birçok kez darbelerle durdurulmuş ve Bulgaristan’ın geri gitmesine neden olmuştur. Bazı dönemlerinde hükümetler Bulgaristan’da yaşayan tüm topluluklara karşı hoşgörü ve adalet ölçütlerine uyumlu hizmetler yapma gayretinde olmuşlardır. Onlara teşekkür ediyoruz. Fakat halka samimiyetle hizmet edenler, paranoya içinde olanlar tarafından yok edilmeye çalışılmıştır. Örnek-Çiftçi Partisi Başkanı Stamboliyski gibi.

Ancak; Bulgaristan devletinde son 30 yıldır demokrasi, adalet ve insan hakları alanında önemli çalışmalara imza atan değerli siyasilerimiz de olmuştur. Bulgaristan’da yaşayan Bulgar vatandaşları ve azınlıklar (Türk-Pomak; Gagauz, Ulahlar ve Romanlar gibi) meclise gönderdikleri siyasetçilerin kendilerini temsil ettiklerini zannetmekte, oysa gerçek manada çok az idealist siyasetçi haricindekiler şahsi menfaatlerinden başka çalışmalarda ve icraatlar da bulunmamışlardır.

“TÜRK TOPLUMUNUN ÖZGÜRCE YAŞAMASI İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ”

BULTÜRK ve Avrupa Bulgaristan Türkleri Derneği; Bulgaristan’da Türk toplumunun özgürce yaşaması ve yarına güvenle bakabilmesi için mücadele eden derneklerdir. Bulgaristan ve bölge siyaseti açısından herhangi bir siyasi parti lehinde veya aleyhinde bir kuruluş değildir.

Amacımız, Bulgaristan’daki tüm toplulukların uyum ve barış içinde yaşamasıdır. Kısaca birlikte yaşamayı öğrenebilmemizdir.

“ÖNEMLİ OLAN TÜRK-MÜSLÜMAN TOPLULUĞUNUN MENFAATLERİDİR”

BULTÜRK ve Avrupa Bulgaristan Türkleri Derneği olarak, Önümüzdeki seçimlerde bu düşünceler çerçevesindeki adayların destekçisi ve takipçisi olacağız. Bizim için önemli olan Bulgaristan’daki Türk-Müslüman topluluğunun ali menfaatleridir.

Yukarıda belirttiğimiz ölçü ve kriterler ışığında, Bulgaristan vatandaşlarının ve azınlık topluluklarının menfaatlerini en iyi şekilde dile getirebilen, Bulgaristan’daki demokrasinin kökleşmesine katkıda bulunacak, ülkenin barış, huzur ve güven içinde olması için hukukun üstünlüğü ve insan hakları konusunda mücadele edeceğine inandığımız kişilere desteğimizi sürdüreceğiz.

Bu bağlamda,

-Ruse bölgesinden; Alise Murtezova, (Алисе Муртезова) yüksek ihtisaslı sağlıkçı
-Razgrad bölgesinden; Günay Hüsmen (Гюнай Хюсмен) halk önderi, Razgrad valisi
-Şumen bölgesinden; İlter Beyzatov (Илтер Бейзатов) yenilikçi bir iş adamı
-Stara Zagora bölgesinden Bojidar Stançev (Божидар Х. Станчев)
-Haskovo bölgesinden; Mümin Sali Mümün (Мюмюн Сали Мюмюн) genç iş adamı
-Kırcaali bölgesinden; Raşit Şükrü Raşit’i (Рашит Шюкри Рашит) Yenilikçi iş adamı
-Smolyan bölgesinden; Hayri R. Sadıkov’u (Хайри Реджебов Садъков) Halkın ve hakkın yanında olması nedeniyle,
-Blagoevgrad bölgesinden; Deniz Şengov (Инж. Дениз Шенгов)

BULTÜRK ve Avrupa Bulgaristan Türkleri Derneği olarak, yukarıda belirttiğimiz şahısları destekleme kararı aldık. Saygıdeğer üyelerimiz ve bizleri gönülden destekleyen yurt içindeki ve yurt dışındaki dostlarımızın, 4 Nisan 2021 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde, Bulgaristan vatandaşı siyasi parti gözetmeksizin hakkın ve azınlıkların yanında durarak demokrasi, adalet ve insan haklarına değer katabileceğine inandıkları bu adayları destekleyerek oylarını esirgemeyeceklerine, aldığımız bu karara tüm Camiamızın gerekli hassasiyeti göstereceğine yürekten inanıyoruz. Önümüzdeki seçimler Bulgaristan demokrasisine hayırlı ve uğurlu olsun.