Bulgaristan Parlamentosundan Ukrayna askeri teçhizatının ülkede onarılmasına onay

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Mayıs 2022, 20:55
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Mayıs 2022, 20:55

Uzun süredir Ukrayna’ya silah yardımı yapılmasına ilişkin tartışmaların sürdüğü Bulgaristan’da parlamento, Ukrayna’ya silah gönderilmesini reddederek, sadece savaşta hasar gören askeri teçhizat ve araçların onarımının ülkede yapılmasına onay verdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, sabah saatlerinde Bulgaristan parlamentosuna mektup göndererek “Bulgaristan’dan silah yardımı değil, sadece hasar gören Ukrayna askeri teçhizatının onarımı”nı talep ettiğini iletti. İktidardaki 4’lü koalisyon ortaklarından Rusya yanlısı Bulgaristan Sosyalist Partisinin (BSP) Ukrayna’ya askeri yardım yapılmasına karşı tutumu dolayısıyla parlamento görüşmeleri 5 saat sürdü.

UKRAYNA’YA YARDIM KARAR TASARISINDA DEĞİŞİKLİK

AA’nın bugün aktardığı habere göre Ukrayna’ya silah yollanması durumunda koalisyondan çıkacaklarını bildiren, Rusya’ya uygulanan yaptırımlara da karşı çıkan Sosyalist partilerin itirazları nedeniyle daha önce “askeri-teknik yardım” olarak hazırlanan karar tasarısında değişiklikler yapıldı. Nihai kararda “Ukrayna’ya tek bir mermi yollamamasını” koşul getiren BSP’nin ısrarı sonucu kararda sadece askeri teçhizat onarımı ile destek verilmesi kararlaştırıldı.

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, ülkedeki Ukrayna’ya silah yardımı yapılması ile ilgili tartışmalar sürerken “Ukrayna’ya silah alınması için” bir aylık maaşını bağışladığını açıklamıştı.