Bulgaristan’da nihai seçim sonuçları açıklandı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Nisan 2021, 13:44
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Nisan 2021, 13:44

Bulgaristan’da Merkez Seçim Komisyonu (ZİK), 4 Nisan’da yapılan parlamento seçimi ile ilgili nihai sonuçları açıkladı. Seçimlere katılım oranı ise yüzde 49,1 oldu. Sonuçlara göre hiçbir siyasi parti tek başına hükumet kuramayacak. Türklerin kurduğu parti Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden (HÖH-DPS) 30 Türk milletvekili seçilirken, GERB partisinden de 2 Türk milletvekili meclise girmeye hak kazandı.

Bulgaristan’da 4 Nisan’da yapılan parlamento seçiminin kesin sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre, 240 kişilik parlamentoda, Başbakan Boyko Borisov’un Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisinin 75 sandalyesi olurken, popüler şovmen Slavi Trifonov’ın Böyle Bir Halk Var (İTN) partisinin 51 sandalyesi oldu.

RUSYA YANLISI PARTİ VE ÇOĞUNLUĞU TÜRKLERDEN OLUŞAN PARTİNİN MİLLETVEKİLİ SAYISI

Komünist kökenli Rusya yanlısı Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) parlamentoya 43 milletvekili yollarken, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi de 30 milletvekili gönderdi.
Başbakan Borisov’a karşı protesto hareketlerine öncülük eden sağcı Demokratik Bulgaristan (DB) partisi 27 ve solcu “Ayağa Kalk! Magandalar Dışarı!” (İSMV) oluşumu 14 milletvekili sahibi çıkardı.

SONUÇLAR VE KATILIM ORANI

Bulgaristan Merkez Seçim Komisyonu ZİK’in raporuna göre, ülkede kayıtlı 6 milyon 789 bin 605 seçmenin 3 milyon 334 bin 283’ü oy kullandı. Verilen geçerli oyların yüzde 31,25’i GERB, yüzde 21,5’i İTN, yüzde 17,92’si BSP, yüzde 12,50’si HÖH, 11,25’i DB ve yüzde 5,83’ü İSMV’ye verildi.

HİÇBİR SİYASİ PARTİ TEK BAŞINA HÜKUMET KURAMAYACAK

Sonuçlara göre hiçbir siyasi parti tek başına hükumet kuramayacak. Yeni kabinenin parlamentodan güven oyu alabilmesi için en az 121 milletvekilinin desteği gerekli.
ZİK, parlamentoda yer alacak yeni milletvekillerin isimlerini açıklamak için siyasi partilerden 11 Nisan’a kadar bilgi bekliyor.
Cumhurbaşkanı Rumen Radev de Anayasa gereği önce en fazla milletvekiline sahip siyasi parti olan GERB’e hükumet kurma görevini verecek.

BULGARİSTAN SEÇİMLERİ SONUCU TÜRK ADAYLAR MECLİSE GİRDİ

Bulgaristan’da 45. Parlamentoda yer alacak 240 milletvekilini seçmek için 4 Nisan 2021 tarihinde seçim yapıldı. Milli Seçim Komisyonu tarafından verilen gayri resmi bilgilere göre, oyların yüzde 90’ının sayımı yapıldı. 31 politik parti ve koalisyon ile inisyatif komitesinin katıldığı seçimlerde, kesin olmayan sonuçlara göre yapılan açıklamalarda, 6 politik partinin Sofya parlamentosuna girdiği duyuruldu. Türklerin kurduğu parti Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden (HÖH-DPS) 31 Türk milletvekili seçilirken, GERB partisinden de 2 Türk milletvekili meclise girmeye hak kazandı. Bulgaristan Türklerinin Kültür ve Hizmet Derneği (BULTÜRK) Genel Başkanı Rafet Ulutürk, Bulgaristan’daki seçimlere ilişkin Kırım Haber Ajansına yaptığı açıklamada, “Gayriresmi sonuçlara göre, hükumetin kurulması mümkün görünmüyor” diye konuştu.