Bulgaristan'da hükumet kurulamadı: Temmuz'da yeniden erken seçime gidilecek

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mayıs 2021, 16:37
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mayıs 2021, 16:37

Ozan Barış ERİM – Ayyıldız Huri Kaptan/ QHA Ankara

Bulgaristan’da 4 Nisan 2021’de yapılan seçim sonrası koalisyon hükumeti kurma çalışmaları başarısızlıkla sonuçlandı. Cumhurbaşkanı Radev, Bulgaristan anayasasına göre, gelecek hafta parlamentoyu feshedeceğini ve 11 Temmuz 2021 tarihinde erken seçime gidileceğini açıkladı. Yeni hükumet kurulana kadar ise ülkeyi yönetecek “teknokratlar hükumeti” oluşturulması kararı aldı. Konu ile ilgili Kırım Haber Ajansına açıklamada bulunan Bulgaristan Türklerinin Kültür ve Hizmet Derneği (BULTÜRK) Genel Başkanı Rafet Ulutürk, “Biz BULTÜRK olarak yine seçimlerde aktif çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bulgaristan’da 4 Nisan 2021’de yapılan parlamento seçimi sonrası Parlamentoda 3. büyük parti olan Bulgaristan Sosyalist Partisinin (BSP) koalisyon hükumeti kurma çalışmaları başarısız oldu. Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in hükumeti kurma görevi verdiği BSP’nin lideri Korneliya Ninova, partisinin, parlamentodaki ikinci büyük parti, “Böyle Bir Halk Var”dan destek göremediğini ve hafta sonu yaptığı Yüksek Kurul Oturumunda, kabine kurmaktan vazgeçme kararı aldığını bildirerek görevi iade etti. Cumhurbaşkanı Radev, Bulgaristan anayasasına göre, gelecek hafta parlamentoyu feshedeceğini ve 11 Temmuz 2021 tarihinde erken seçime gidileceğini duyurdu.

Bulgaristan'da hükümet kurulamadı, 11 Temmuz'da erken seçim yapılacak

TEKNOKRATLAR HÜKUMETİ KURULACAK

Öte taraftan Cumhurbaşkanı Radev’in parlamentoyu feshettikten sonra, seçimleri hazırlayacağı ve yeni hükumetin kurulmasına dek ülkeyi yönetecek “teknokratlar hükumeti” oluşturacağı bildirildi.

ULUTÜRK: BULGARİSTAN’DA DURUM KÖTÜYE GİDİYOR

Bulgaristan’da koalisyonun kurulamaması ve erken seçim kararı nedeniyle durumun kötüye gittiğini belirten BULTÜRK Genel Başkanı Rafet Ulutürk, “Bulgaristan’da durum kötüye gidiyor. Seçime katılacak 6 parti bulunuyor ancak bir dahaki seçimlere kadar 7 veya 8 parti seçime girecektir. Seçime girecek partilerin artması ile birlikte durum daha kötü olacaktır. Siyasi anlamda Bulgaristan’ın önünü göremiyoruz. Eski sistem maalesef devam ediyor. Eski sistemin yıkılması için seçime 3 parti girmişti ancak bunlar güçlü olabilseydi sistem değişebilirdi.” ifadelerini kullandı.

BULTÜRK SEÇİMLERDE AKTİF ÇALIŞMASINI SÜRDÜRECEK

Ayrıca yapılacak erken seçimde de dernek olarak çalışmalarına devam edeceklerinin altını çizen Ulutürk, “Biz BULTÜRK olarak yine seçimlerde aktif çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Henüz parlamento dağılmadı o nedenle henüz bir adım atmadık. Pazartesi Parlamento dağıldıktan sonra yeni hükumet kurulacak. Yeni hükumette kimlerin olacağını görmek istiyoruz. Seçim Kurulunda bir değişiklik yapıldı. Birinci parti olan GERB partisi başkanına seçim kurulunda görev verilmedi. Onun yerine ikinci parti görev aldı ve bu durum iyi oldu.” dedi.

“BULGARİSTAN HALKININ ARTIK YAPACAK BİR ŞEYİ KALMADI”

Öte yandan Ulutürk, Bulgaristan halkının erken seçim kararı sonrasında yapacak bir şeyi kalmadığını ifade ederek, “Bulgaristan halkının artık yapabileceği bir şeyi kalmadı. Yaklaşık 30 senedir halkın adımları ile sürekli bir şeyler değişti ama her seferinde sonuç hüsran oldu.” dedi.

İlgili haber: Bulgaristan’da Türklerin oluşturduğu HÖH Partisi yeni kabineye katılmayacak

HÖH PARTİSİ, “KABİNEYE DIŞARDAN DESTEK VEREBİLİRİZ” DEMİŞTİ

Bulgaristan’da üyelerinin ve kurucularının çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi lideri Mustafa Karadayı, seçimin nihai sonuçların açıklanmasının ardından başkent Sofya’da 9 Nisan’da düzenlediği basın toplantısında “Biz bir kabineye katılmayacağız sadece yeni partilerin kurabileceği bir kabineye dışarıdan destek verebiliriz.” açıklamasında bulunmuştu. Düşük katılımlı parlamento seçimlerinin ardından çıkan sonucun ardından erken seçimden söz edildiğini belirten Karadayı, “HÖH, sahip olduğu kadro ve kapasitesiyle daha şimdiden seçime hazır.” diye konuşmuştu.

BULGARİSTAN’DA İKİ PARTİ DAHA HÜKUMETİ KURAMAMIŞTI
Bulgaristan’da 240 kişilik parlamentoda 43 milletvekili bulunan BSP’den önce, en fazla sandalyeye sahip diğer iki parti de sırasıyla hükumeti kurma girişimlerinde başarısız olmuştu.
Müstafi Başbakan Boyko Borisov’un lideri olduğu 75 kişilik grubu bulunan Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisinin kabine kurma girişimi parlamentodaki diğer tüm partiler tarafından boykot edilmişti.
Ardından, şovmen Slavi Trifonov’ın kurduğu ve parlamentoda 51 üyeli grubu olan Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi de “güvenoyu almasını sağlayacak destek bulamayacağı gerekçesiyle” kendisine verilen kabine kurma görevini iade etmişti.

İlgili haberler:
BULTÜRK, BGSAM ve Avrupa Bulgaristan Türkleri Derneği seçimlerde desteklenecek adayları açıkladı!
Bulgaristan’da GERB partisi mecliste çoğunluğu sağlayamadı: Rekor sayıda Türk milletvekili oldu!
Bulgaristan’da nihai seçim sonuçları açıklandı