Bulgaristan’da hükumet kurma girişimleri yine başarısız oldu

Güncel
Ozan Barış Erim
20 Ağustos 2021, 13:09
Ozan Barış Erim
20 Ağustos 2021, 13:09

Eski Başbakan Boyko Borisov’un lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar partisinin hükumet kurma girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı. Partinin başbakan adayı gösterdiği, ülkenin eski dışişleri bakanlarından Milletvekili Daniel Mitov, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’den aldığı kabine kurma görevini iade etti.

Daniel Mitov, Bulgaristan’ın 240 üyeli parlamentosundaki 63 kişilik ikinci büyük gruba sahip Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB)  partisinin diğer siyasi güçlerden destek bulamadığını, bundan dolayı görevi iade ettiğini açıkladı. Parlamentodaki diğer güçler, eski Başbakan Borisov ve partisini iktidarda olduğu dönemde otoriter bir yönetim kurmak ve ülkedeki yeraltı dünyasıyla iş birliği yapmakla suçluyor.

SON KEZ GÖREVLENDİRME YAPILACAK

Ülkede 11 Temmuz’da yapılan olağanüstü genel seçimlerden sonra oluşturulan parlamentoda 65 kişilik en büyük gruba sahip Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi, hükumet kurma girişiminde başarısız olmuştu. Anayasaya göre, Cumhurbaşkanı Radev’in yeni kabinenin kurulması için son bir kez girişimde bulunarak, parlamentodaki diğer 4 siyasi güçten birine görev vermesi gerekiyor. AA’nın aktardığına göre, kurulabilecek bir hükumetin güvenoyu alabilmesi için 240 milletvekilinin en az 121’inin desteğini sağlaması gerekiyor.