Bulgaristan Başbakanı Petkov, bir aylık maaşını Ukrayna’ya bağışladı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Nisan 2022, 10:33
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Nisan 2022, 10:33

Ukrayna’ya silah yardımı yapılmasına ilişkin tartışmaların sürdüğü Bulgaristan’da Başbakan Kiril Petkov, Ukrayna’ya silah alınması için bir aylık maaşını bağışladı. Petkov, yaptığı bağışın banka dekontunu da paylaştı ve “Söz söylemek kolay, iş yapmak zordur. Sosyal medyadaki cesur paylaşımlar artık Ukrayna’ya gerçek desteğe dönüşmeli.” dedi.

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, ülkedeki Ukrayna’ya silah yardımı yapılması ile ilgili tartışmalar sürerken “Ukrayna’ya silah alınması için” bir aylık maaşını bağışladığını açıkladı. Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, sosyal medya üzerinden konuya ilişkin yaptığı paylaşımında, “Ukrayna’ya silah yardımı yapılması siyasi ve toplumsal bir karar birliğine bağlıdır. Toplumda bu konuda uç görüşler paylaşılıyor. Artık bu enerjiyi reel faaliyetlere dönüştürmek lazım.” dedi. Yaptığı bağışın banka dekontunu paylaşan Petkov, Ukrayna’ya silah gönderen birçok Avrupa ülkesinin ismini de sıraladı ve şunları kaydetti:

“Ukrayna’ya gerçekten yardım etmek isteyen her bir Bulgaristan vatandaşını benim gibi bir maaşını bağışlamaya çağırıyorum. Söz söylemek kolay, iş yapmak zordur. Sosyal medyadaki cesur paylaşımlar artık Ukrayna’ya gerçek desteğe dönüşmeli.”

BULGARİSTAN PARLAMENTO UKRAYNA’YA SİLAH YARDIMINI GÖRÜŞECEK

Öte yandan Bulgaristan hükumetini oluşturan 4 siyasi gücün liderleri, parlamento kararına bağlı olması gereken Ukrayna’ya silah yardımının yollanmasına ilişkin görüş birliği sağlamak üzere toplantı düzenleyecek. Petkov, koalisyon ortaklarının temsilcileri ile yarın Kıyiv’e yapacağı ziyaret öncesi koalisyonun birliği için kritik hale gelen bu konuda görüş birliği sağlanmasını istediğini kaydetmişti.

BULGARİSTAN HÜKUMETİNDE UKRAYNA ÇATIŞMASI

Bulgaristan hükumetinin koalisyon ortaklarından komünist kökenli ve Rusya yanlısı Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), Ukrayna’ya silah gönderilmesine şiddetle karşı çıkıyor. Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı olan BSP’nin lideri Korneliya Ninova, Rusya’ya yaptırımların uygulanmasına da karşı çıkarak Ukrayna’ya tek bir Bulgar mermisinin yollanması durumunda koalisyondan ayrılacaklarını açıklamıştı.