BTTADK'dan Dendias'a sert tepki: Türk kimliğinin inkarı kabul edilemez!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Nisan 2021, 18:36
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Nisan 2021, 18:36

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK), Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Türkiye ziyareti sırasında kullandığı skandal sözlerine bir açıklama ile tepki gösterdi. BTTADK tarafından, “Doğrusu Türk Azınlığı”, “Kimliğimizin İnkarına Son” etiketiyle paylaşılan açıklamada, “Dendias’ın azınlığımızın Türk kimliğini inkarı tarafımızdan kabul edilemez” mesajı verildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, dün resmi ziyaret kapsamında geldiği Türkiye’de düzenlenen basın toplantısı sırasında Türkiye ve Türk azınlığı aleyhinde konuşarak skandala imza attı. Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK), Dendias’ın Türk kimliğini inkar girişimlerine karşılık yayımladığı açıklamada, “Dendias’ın azınlığımızın Türk kimliğini inkarı tarafımızdan kabul edilemez” sözleriyle tepki gösterdi.

BTTADK: TÜRK KİMLİĞİNİN İNKARI TARAFIMIZDAN KABUL EDİLEMEZ!

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulunun resmi Twitter sayfasından bugün yayımlanan duyuruda, “15 Nisan 2021 tarihinde Türkiye ve Yunanistan Dışişleri Bakanları arasında Ankara’da yapılan görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında 1923 Lozan Anlaşması ile Türkiye ve Yunanistan’da karşılıklı bırakılmış azınlıklar da gündeme gelmiştir. Dışişleri Bakanımız Sayın Dendias’ın azınlığımızın Türk kimliğini inkarı tarafımızdan kabul edilemez.” ifadelerine yer verdi.

DENDİAS SKANDALA İMZA ATTI

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek için 15 Nisan 2021 tarihinde Türkiye’ye geldi. Çavuşoğlu ile Dendias arasında gerçekleşen görüşmenin ana gündem maddeleri Ege Adaları, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve deniz yetki alanları anlaşmaları oldu. İki Bakan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Yunan Bakanın küstah bir şekilde Türkiye’nin Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini belirtmesi üzerine Bakan Çavuşoğlu, “Siz Türkiye’yi suçlamaya çalışıyorsunuz ben bunları kabul etmem. İkili olarak görüş ayrılıklarımızı azaltmaya ve iş birliğini geliştirmeye hazırız. Ama basın önünde milletime ağır ithamlarda bulunursanız ben de bunun cevabını vermek zorundayım” şeklinde yanıt verdi.