BM: Rusya, sivillere sistematik bombardımanlarla terör saçıyor

Güncel
qha muhabir
22 Mart 2022, 21:57
qha muhabir
22 Mart 2022, 21:57

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının, etik açıdan kabul edilemeyeceğini, siyasi yönden savunulamayacağını ve askeri bakımdan da “saçmalık” olduğu değerlendirmesinde bulundu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, Rusya’nın, sivillere sistematik bombardımanlarla terör saçtığını ve bu korkunç, saçma savaşın son bulması gerektiğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Merkezinde 22 Mart 2022 tarihinde gazetecilere yaptığı bir açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarının başladığı 24 Şubat’tan bu yana korkunç acı ve yıkımların yaşandığını, Ukrayna’daki sivillere “sistematik bombardımanlarla terör saçıldığını” ifade etti.

Ukrayna’nın şehir şehir, sokak sokak, ev ev ele geçirilemeyeceğine vurgu yapan Antonio Guterres, Rusya’nın bu işgal savaşını kazanamayacağını, er ya da geç, savaş alanından barış masasına geçilmesi gerektiğini söyledi. Guterres, “Bu kaçınılmaz ama tek soru şu: Daha kaç hayat kaybedilmeli? Kaç bomba düşmeli?” şeklinde konuştu.

Savaşı devam ettirmenin etik açıdan kabul edilemeyeceğini, siyasi yönden savunulamayacağını ve askeri bakımdan da “saçmalık” olduğunu vurgulayan Antonio Guterres artık savaşı sona erdirme ve barışa bir fırsat verme zamanının geldiğini, bu korkunç, saçma savaşın son bulması gerektiği ifade etti.