BM İnsan Hakları Konseyi, Rusya'nın Ukrayna'da işlediği savaş suçlarını görüşmek için olağanüstü toplanacak

Güncel
qha muhabir
10 Mayıs 2022, 15:10
qha muhabir
10 Mayıs 2022, 15:10

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Ukrayna’nın talebi ve 60’a yakın ülkenin desteğiyle, Rusya’nın Ukrayna’da işlediği savaş suçlarını ve insan hakları ihlallerini görüşmek üzere olağanüstü toplanacak.

Rusya’nın Ukrayna’da işlediği korkunç insan hakları ihlallerini ve savaş suçlarını görüşmek için Ukrayna, Türkiye dahil 60’a yakın ülkenin desteğiyle 9 Mayıs 2022 tarihinde, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyini, Cenevre’de olağanüstü oturum düzenlemeye çağırmıştı. Oturumun 12 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleşmesi planlanıyor.

Ukrayna’nın Cenevre’deki BM Temsilcisi Yevgeniya Filipenko (Yevheniia Filipenko) konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’da işlediği insan hakları ihlalleri ve savaş suçlarını ortaya koymak için BM’nin pratik adımlar atmasını beklediğini söyledi. Filipenko BM’nin, Rusya’nın katliamlara imza attığı Buça ve diğer bölgelerdeki insan hakları ihlalleri için kapsamlı bir soruşturma yürütmesi gerektiğini belirtti.

Yevgeniya Filipenko ayrıca “(Bu oturumla) Hep birlikte Putin’e ve onun savaş suçlusu arkadaşlarına güçlü mesaj gönderiyoruz: Siz daha önce hiç olmadığınız kadar tecrit edildiniz” şeklinde konuştu.

EMİNE CEPPAR: SAVAŞ SUÇLULARINDAN HESAP SORULANA KADAR SUSMAYACAĞIZ

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Bu suçları işleyenlerden hesap sorulana kadar susmayacağız” ifadelerini kullandı.

BM Genel Kurulu’nda 7 Nisan’da yapılan oylamada Rusya’nın BM İnsan hakları Konseyi üyeliği askıya alınmıştı.