BM Genel Sekreteri, Ukrayna'da yeniden kontrolü sağlanan şehirleri ziyaret etti: 21. yüzyılda savaş kabul edilemez!

Güncel
qha muhabir
28 Nisan 2022, 17:44
qha muhabir
28 Nisan 2022, 17:44

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, resmi temaslar kapsamında geldiği Ukrayna’da, Rus işgalcilerden geri alınarak yeniden kontrolü sağlanan kentleri ziyaret etti. Guterres, savaşta en yüksek bedeli, masum sivillerin ödediğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, resmi temaslarda bulunmak üzere Ukrayna’ya geldi. Guterres, 28 Nisan 2022 tarihinde Ukrayna’nın yeniden kontrolünü sağladığı Borodyanka, Buça ve İrpin kentlerini ziyaret etti.

GUTERRES: 21. YÜZYILDA SAVAŞ SAÇMALIKTIR, VAHŞETTİR

Borodyanka’da savaş nedeniyle harabeye dönen mahalleleri inceleyen Guterres yaptığı açıklamada, “Ailemi o harap ve kararmış evlerden birinde hayal ediyorum. Torunlarımın panik içinde koştuğunu görüyorum. Aileden biri öldü. 21. yüzyılda savaş saçmalıktır, savaş vahşettir. 21. yüzyılda savaş kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

“SUÇLARIN EN KÖTÜSÜ SAVAŞIN KENDİSİDİR”

Rus işgalcilerin korkunç katliamlara imza attığı Buça kentini ziyareti sırasında Guterres, Uluslararası Ceza Mahkemesi savcılarının burada olmasından ve yaşananların araştırılmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.ve Uluslararası Ceza Mahkemesinin çalışmalarını desteklediğine vurguladı.

Rusya’yı mahkeme ile iş birliği yapmaya çağıran Guterres, “Unutmayalım ki suçların en kötüsü savaşın kendisidir” dedi.

“SAVAŞTA EN BÜYÜK BEDELİ SİVİLLER ÖDEDİ”

İrpin ziyaretinde, sivillerin her zaman en yüksek bedeli ödediğini hatırlatan Guterres, “Bu binalarda masum siviller yaşıyordu. Hiç katkıda bulunmadıkları bir savaş için en yüksek bedeli ödediler” ifadelerini kullandı.