BM'den Dağlık Karabağ'da çatışmalara derhal son verme çağrısı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
06 Ekim 2020, 11:21
Ömer Cihad Kaya
06 Ekim 2020, 11:21

Birleşmiş Milletler (BM), Dağlık Karabağ’da uluslararası toplumun çağrılarına rağmen çatışmaların devam etmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, Azerbaycan ve Ermenistan’a çatışmalara derhal son verme çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sözcüsü Stephane Dujarric, 6 Ekim 2020’de yaptığı açıklamada, Karabağ’da çatışmaların daha da artması ve sivillerin hedef alınmasından duyulan endişeyi dile getirdi.

Bilindiği üzere, Dağlık Karabağ’da topraklarını Ermeni işgalinden temizlemek isteyen Azerbaycan ordusunun ilerleyişi devam ederken, bir yandan da Ermenistan’ın sivillere yönelik saldırıları devam ediyor.

İlgili haber: Azerbaycan: Ermenistan, 3 ilde daha sivillere saldırdı

BM’DEN MİNSK GRUBUNA ÇAĞRI

BM Genel Sekreteri, taraflara uluslararası insani hukuk çerçevesinde sivillerin ve sivil altyapının korunması yükümlülüklerine uyması gerektiğini vurguladı. Guterres ayrıca, bölgesel aktörlerin çatışmalara son vermek için nüfuzunu kullanmasını istedi ve AGİT Minsk Grubu’nu göreve çağırdı.

Ancak, bilindiği AGİT Minsk Grubu tarafından, alınan ateşkes kararlarını ısrarla çiğneyen ve Azerbaycan’ın uluslararası anlaşmalarla kabul edilmiş toprağı olan Karabağ’ı işgal ettiği (1991) süreçten bugüne Azerbaycanlı sivilleri hedef alarak savaş suçu işleyen Ermenistan yönetimine herhangi bir yaptırım veya ceza uygulanmamıştı.

AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ’DA TOPRAKLARINI GERİ ALIYOR

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki topraklarını kurtarmak için başlattığı kara harekatı kararlılıkla devam ediyor. Cephede sıkışan ve darbe üzerine darbe yiyen Ermenistan, sivil yerleşim yerlerine saldırmaya devam ediyor. Azerbaycan, 27 Eylül 2020’de başlatılan harekat kapsamında, şu ana kadar çok yüksek ve stratejik öneme sahip dağlık bölgeler de dahil olmak üzere şehir, kasaba ve köyleri bir bir işgalci güçlerden temizliyor.

ŞU ANA KADAR İŞGALDEN KURTARILAN BÖLGELER

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, işgal altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı harekât kapsamında bugüne kadar Cebrail şehrini, Şugovuşan kasabasını ve Karahanbeyli, Aşağı Seyitahmetli, Mehdili, Aşağı Maralyan, Kuycak, KendHoradiz, Çakırlı, Büyük Mercanlı, Şeybey, Taliş, Karkulu, Şükürbeyli, Yukarı Maralyan, Cereken, Daşkesen, Horovlu, Dejan, Mahmutlu, Caferabat, Papı köyleri olmak üzere toplamda 22 yerleşim yerinde kontrolü ele aldı.

ERMENİSTAN NEDEN SİVİLLERİ VURUYOR?

Azerbaycan’ın Ermenistan’ın işgali altındaki Dağlık Karabağ’daki topraklarını kurtarmak için geniş çapta başlattığı kara harekatı, 27 Eylül 2020’de başladı. Azerbaycan ordusu, adım adım ilerlerken, Ermenistan da ısrarla sivillere saldırmaya devam etti. Cephede sıkışan Ermenistan, Azerbaycan’ın yerleşim yerlerine ve şehirlerine top atışları ve füze atışları gerçekleştiriyor.

DAĞLIK KARABAĞ NE ZAMAN İŞGAL EDİLMİŞTİ?

Karabağ, Azerbaycan’da Kür ve Aras nehirleri arasındaki dağlık bölgeye Azerbaycan Türkleri tarafından verilen bir isimdir.
Bölgede,  Ağdam, Kelbecer, Laçın, Cebrail, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan isimli yerleşim yerleri bulunmaktadır. Sovyetler Birliğinin 1989’da bölgede önce özerklik ilan edip sonradan Azerbaycan’a bağlamasını kabul etmeyen Ermenistan, Dağlık Karabağ’ın başkenti Hankendi’de Azerbaycanlılara saldırmaya başladı. Rusya’nın da desteğini alan ve Azerbaycan’ın hazırlıksız olmasını fırsat bilen Erivan, sivil katliamlarıyla Dağlık Karabağ ve çevresine yönelik işgal sürecini başlattı. Tarihler 28 Aralık 1991’i gösterdiğinde Ermeni birlikleri Dağlık Karabağ’ın merkezi Hankendi’yi işgal etti.

27 Eylül 2020’de toprak bütünlüğünü yeniden sağlamak için harekete geçen Azerbaycan, Dağlık Karabağ’daki ilerleyişini açıkça “kurtuluş savaşı” olarak nitelendirdi. Uluslararası ilişkiler literatüründe “dondurulmuş sorun” olarak ifade edilen Dağlık Karabağ’da çatışma her geçen gün şiddetleniyor. Azerbaycan, en üst perdeden çözümün artık müzakere masasında değil sahada olduğunu vurguladı ve Dağlık Karabağ’daki topraklarını işgalden kurtarmak için kara harekatı başlattı.