BM 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, Ermenistan'a "sözde soykırım" yanıtı verdi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Mayıs 2021, 10:32
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Mayıs 2021, 10:32

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, Ermenistan’ın sözde soykırım iddialarına yanıt verdi. Bozkır, “Bir olayı soykırım olarak tanımlamak için, yetkili bir uluslararası mahkeme bu yönde bir karar vermelidir” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, dün genel kurulda barış için çok taraflılık ve diplomasinin ele alındığı oturumda “sözde soykırım” iddialarını gündeme getiren Ermenistan’a yanıt verdi. Bozkır, soykırımın 1948’de kabul edilen BM Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’nde özel olarak tanımlanan bir suç olduğuna, neyin soykırım olduğu ve bunun nasıl belirlendiğinin sözleşmede açıkça tanımlandığına dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Soykırım suçunun yetkili bir yargı organı tarafından belirlenmesi gerekir, yani bir olayı soykırım olarak tanımlamak için, yetkili bir uluslararası mahkeme bu yönde bir karar vermelidir.”

Volkan Bozkır'dan Ermenistan'a 'sözde soykırım' yanıtı - Son Dakika  Haberleri

BM SÖZLEŞMESİNE GÖRE SOYKIRIM VE CEZALANDIRILMASINA ATIF YAPTI

BM’nin neyin soykırım olduğu yönündeki tutumunun Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’yle uyumlu olduğuna dikkat çeken Bozkır, geçmişte de BM yetkilileri tarafından defalarca tekrarlandığının altını çizdi. Bozkır, son olarak 2 hafta önce BM Genel Sekreter Sözcüsünün “soykırımın uygun bir yargı organı tarafından belirlenmesi gerektiği” şeklindeki açıklamasını anımsattı.

Diğer yandan, ABD Başkanı Biden, 24 Nisan’da yaptığı açıklamada, 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemiş, Türkiye ise söz konusu açıklamaya sert tepki göstererek gerekli yanıtı vermişti.